Автор Тема: бургаски гълъби  (Прочетена 35083 пъти)

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 90
    • Ел. поща
Re: бургаски гълъби
« Отговор #60 -: Пет. 13 Февруари, 2009, 10:52:05 »
Архив голубеводов Мира - препишете дословно в търсачката и ще получите на 99% отговор на всички въпроси които Ви вълнуват. Изданието е електронно и от световен мащаб написано е на достъпен и разбираем за повечето любители език. Там колега е и отговора на твоя въпрос. Подкрепено е с обилен снимков материал. Надявам се да съм Ви бил полезен. И нека лаиците да си мислят, че четенето е техен приоритет. Поздрави и приятно разглеждане.
GSM-0894788865-" Може да вървя бавно, но никога назад " Е.Л.

Неактивен andri

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 64
« Отговор #61 -: Пет. 13 Февруари, 2009, 11:19:30 »
Надявах се да получа конкретни и коректни отговори!Но явно не може да отговориш на тях и заобикаляш фактите по всякъкав начин,че и в Русия ме прати.И там всеки има мнение и ти си прочел едно от тях.Това не значи че е вярно и трябва да се ръководим от него!!!.Тук говорим за Български породи гълъби,които се премятат а нямат нищо общо като структора.Е може ли всички тия гълъби да ги сложим в под един знаменател ?????
« Последна редакция: Пет. 13 Февруари, 2009, 11:22:58 от andri »

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #62 -: Пет. 13 Февруари, 2009, 18:10:10 »
                          Андри, явно отново ще се наложи да влизаме в абсолютно ненужни полемики. Първият ти пост ме заблуди и аз реших ,че чистосърдечно искаш да разбереш. Реших, че моето мнение би било нищожно пред това което ти и ви представих като информация - руския електронен портал по гълъбовъдство ,който  е абсолютно съобразен съгласно европейските изисквания, но това трябва да се прочете и вникне в него по задълбочено а не за някакви си 10-15 мин. там е истината. Реших да не ти отговарям, тъй като усещам провокативни нотки от които искам да се предпазя. ОТГОВОРА МИ КЪМ ВСИЧКИ Е ,ЧЕ СПОРЕД МЕН В БЪЛГАРИЯ А И НЕ САМО В А И ИЗВЪН НЕЯ НЯМА ПРАКТИЧЕСКАТА ВЪЗМОЖНОСТ ДА БЪДЕ УЗАКОНЕНА КАКВАТО И ДА Е САМОСТОЯТЕЛНА ИНДИВИДУАЛНА - НА РЕГИОНАЛНА ОСНОВА ПОРОДА - ПОРАДИ ЛИБСАТА НА ДОСТАТЪЧНО КОЛИЧЕСТВО ГЕНЕТИЧЕН МАТЕРИАЛ ЗА ТАКАВА. Тук ние можем да си наричаме птиците каквито и да било но никой не би узаконил 100-200-300 приблизително еднакви птици за ПОРОДА и то призната. Така че според мен трябва да се придържаме и вървим по стъпките на по-големите в този сектор пък те да са Руснаци. Но това си е мое мнение-така че аз ще си го отстоявам-считайки ,че там е пътя.   ПИШЕЙКИ ТОВА НЕ АНГАЖИРАМ НИКОГО С МНЕНИЕТО СИ!

Неактивен andri

• Напреднал
  • **
« Отговор #63 -: Пон. 16 Февруари, 2009, 08:55:46 »
Ясна работа!Въпросът беше съвсем прост и не провокативен!Нима руските породи гълъби не са наричани по региони или области,след като се различават структорно и по предназначение?Или има само руски преметачи?В България има породи с хиляди представители от една група! Тези породи не би трябвало умишлено да се разводняват или укропняват с "разни" цели!В противен случай кашата ще е голяма!Или според теб хората спокойно могат да кръстосват всичко що се премята?За името на"продукта" след това явно ще има голяма конкуренция, е има и вече готови варианти.

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #64 -: Пон. 16 Февруари, 2009, 20:34:03 »
                          Не Андри според мен не е ясна работата.Това ,че говориш за руските гълъби ме навява на мисълта че си стигнал до някъде с техния портал. Да имат такива названия и явно грешно си ме разбрал ,че аз съм против. Не. Но да говорим не за Руснаците може би за Французите, Германците или пък Англичаните. Андри въпроса е съвсем друг. Гълъбите са си ПРЕМЕТАЧИ, което е и общото като изключим ,че са гълъби. Както фенерлиите, якалиите - които са структурни гълъби, както и брадавичестите - кариери,индианци,драгуни и стигнем до преметачите, които в интерес на истината са най голямата порода с изключително много подпороди. Та в тези подпороди са включени ПРЕМЕТАЧИ с фигура или без, ПРЕМЕТАЧИ високолетци или не, ПРЕМЕТАЧИ късоклюни,средноклюни и дългоклюни, ПРЕМЕТАЧИ с оперени крака или не, ПРЕМЕТАЧИ гладки или с качул и много много други но всичките те са ПРЕМЕТАЧИ. Ако искаш да вадиш хибриди но ПРЕМЕТАЧИ можеш да импровизираш с която искаш от подвидовете, но целта не е хибритизация а изчистване на породата - което ще рече птици от един под-вид. Но да не влизам в дебат -това имах на предвид. И когато колегата от  Сандански правилно уточни - че при тях птиците ги наричат играджии а другаде ролери всички скочиха ,че гълъбчето било еди какво си. Няма такъв филм. Той колегата си го знае то си е преметач и си е люпен и развъждан а защо не и подобрен или не в техния край. Затова според мен а и не само тези птици са си един клас с еднакво предназначение - друг е въпроса кой как го разбира. Смятам, че бях изчерпателен ако има нещо питай!!! п.п. На първия ти пост Бургаски карабаш няма-може би си имал на предвид Бургаски, но дори и те не са упоменати като ПРЕМЕТАЧИ а те точно и това правят . Поздрави!!!
« Последна редакция: Пон. 16 Февруари, 2009, 20:58:57 от chanko »

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #65 -: Пон. 16 Февруари, 2009, 20:49:54 »
                           И Андри - тези птици ,които показвам сега се въртят слизайки от покрива 2-3 пъти това е абсолютно гарантирано. Въпрос към теб КЪДЕ БИХ МОГЪЛ ДА ГИ ПРЕДСТАВЯ И КАТО КАКВИ - само не ми казвай , че са мелези!!!
« Последна редакция: Пон. 16 Февруари, 2009, 20:59:26 от chanko »

Неактивен andri

• Напреднал
  • **
« Отговор #66 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 08:27:04 »
Чанко,
Никъде не съм писал Бургаски карабаш!Писал съм дали може да поставиш под един знаменател Бургаския гълъб и Хасковския карабаш!Да и двете породи се премятат,но не си приличат по нищо друго нали?Същото се отнася и за всички остнали премятащи се гълъби в БГ!Точно за това трябва да запазят истинските си имена,стандарти и най вече оригиналната си визия по,която само би следвало да се работи.Само така нашите гълъби могат да видят бял свят!Отностно гълъбите,които си показал не бих могъл да кажа какви са.Може би други колеги биха ги определили като някаква порода,да кажат.Казваш че се премятат-добре!Мелез между пазарджишки гълъб и белослатенски също би се премятал нали?Него как ще наречем-играджия?И ако създаваме такива мелези,какво бихме направили освен това,че се подиграваме с труда на тези които са създали наистина стойностно и спъваме още повече стандартизирането на нашите гълъби в Европа!
« Последна редакция: Вт. 17 Февруари, 2009, 08:42:49 от andri »

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #67 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 09:41:39 »
                          Явно грешно съм разбрал написаното-за което се извинявам. Но Андри не знам дали обърна внимание, че доста от така наречените наши породи ги има и извън страната ни и то като техни или чужди породи. Всеизвестно е че европейското и световно разделение на видовете гълъби се свежда между 8 и 10 вида/породи/ и десетки да не кажа стотици под-видове/породи/няма такива самостоятелни изпълнители с около-градски райнни породки всичко е измислено и поставено в СВЕТОВНА КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПОРОДИТЕ ГЪЛЪБИ. Как тогава ние ще си защитаваме нашите-чужди породи-според мен като ги сложим точно под знаменателя ПРЕМЕТАЧ но вече Български и тогава района който има претенции, че произлиза оттам. Колкото за смесването аз смятам че с предишния си пост изчистих нещата. За гълъбите които показох. Значи много колеги ще си талкуват нещата от своята камбанария - както казва народа. Аз те попитох - това че се въртят е гарантирано и не само те има и още предопредихте не са мелези , което затвърждава тезата че са ПРЕМЕТАЧИ но КЪСОКЛЮНИ че и с ФИГУРИ та аз нямам никакви претенции за тях как ще ги наричат. Гледам ги за КЕФ но доста любители се интересуват без да им преча с порода или друго. Тези гълъби ги е имало много ама много години преди нас да ни има така че е работено и са по усъвършенствани на визия не ги прави други в най добрия вариант ИЗЛОЖБЕННИ което между другото е тенденция в развития свят, и при тях явно има доста хищници във въздуха и на земята. УСПЕХ!п.п.Колкото до ЗАПАЗВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ПОРОДИ извиниме но аз никога не съм твърдял че съм оптимист-защото доста такива ЗАПАЗВАЧИ и радетели за българското го ползуват само и единственно с комерсиална цел-виж за какво става на въпрос в галерия пък и във форум. За мен тук се изпълвам от БИСЕРИ на тема гълъби. Но всеки ползува НЕТА с определена цел - нали.

Неактивен andri

• Напреднал
  • **
« Отговор #68 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 10:55:21 »
Би ли нарекъл Бирмингамския ролер-околградска породка?Давам пример с него защото е най известен.
Може би искаш да станеш създател на нова порода-няма лошо,създавай!Но не умаловажавай или отричай това което имаме,пък пак си бъди песимист като искаш.А и за да я създадеш пак трябва да ползваш околоградските породки нали?Да определено има хора които ползват НЕТА с определени цели-прав си!
Поздрави!

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #69 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 11:18:13 »
                          Андри, определено не искам да създавам нещо което го има! До тук ясно. И в този тон не съм се подвел в разговора и това е ясно ! И явно обичаш да си пишеш - като мен н нета би ли ми казал колко още породи - ПРЕМЕТАЧИ си чувал - селектирани в Англия защото това което го пишеш - го знае всеки и ако наистина ги назовеш колко от тях са с наименование на градове в което казох няма нищо лошо има. Кажи ни да да разберем-но не и това е нужно - сега мога да ти кажа ,че ти изместваш темата и поправи ме търся смисъла на това. И още от кога и гледал ли си или гледаш ПРЕМЕТАЧИ за да можеш да коментираш пълноценно  по въпроса. С последното не искам да бъда разбран погрешно и да си навличам излишни негативи. НЕТА ползувам главно за информация и разтоварване което и в момента правя-това също е гарантирано.

Неактивен andri

• Напреднал
  • **
« Отговор #70 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 12:07:54 »
Не знам дали имам достатъчно стаж в отглеждането на преметачи,че да пиша пълноценно!За това последно да те питам:
Ако някой чужденец на който ти казваш че имаме порода БГ преметач те помоли да погледне снимка на породата и прочете стандарта и,ти какво ще му покажеш???

mihata

• Гост
« Отговор #71 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 14:16:27 »
здравейте!!!!виждам,че чанко продължава да развива теории обединяващи породите и обезмислящи дългогодишния труд на истинските селекционери!!!!чета и не виждам смисъла на това!!!както можа да се разбере от объркания превод премятането е качество ,което селекционерите веднъш загубили го -съжеляват!!!какво тогава искаш да кажеш,чанко?че руснаците нямат по 2-3 породи отмалък  град и по10-15 на по -голям(областен )такъв?????ти ,който,явно много си запознат,знаеш ли ,че преметачите въобще се делят на (колко?)няколко начина на испълнение???знаеш ли че има породи летачи които също се делят според начина им на летене???дори в русия има порода в която има две линии(едната прави кръгове само на ляво,а другата само на дясно)и двете линии никога не се кръстосват!!!! знаеш ли,че селекцията на летателните и акробатични качества отнема много повече време и енергия от декоративната такава?????? и служи за основа на повечето декоративни породи!!!!!ориенталския роллер е една от най-старите породи въобще и ако знаеше в колко породи той е основа ,сигурно щеше да кажеш ,че те са едно,нали????и накрая пак ще кажа ,че ние имаме уникални породи и по-голямата част са или са били преметачи и в чанковия ред на мисли ние трябва да направим просто български гълъб :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)и чанко не подлагай на съмнение знанията ми,защото виждам сериозна липса на такива у теб :) :) :) :) :) :)

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #72 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 17:26:04 »
                            Оооо яви се!!! Къде беше Миха някъде из ЕО или да събираше РОЛЕРИ? Та щом си влязъл да ти кажа. Дали знам или незнам касае само и единственно мен. Предполагам си хвърлил едно око на електронния портал но не си обърнал достатъчно внимание на КЛАСИФИКАТОРА. Колкото до това не съм изненадан - при теб думите винаги изпреварват ....... не искам да пиша, това е убеден съм твой приоритет. Та Миха превода е такъв какъвто го е направил автоматичния преводач и ако ти Миха бе наистина толкова ВЕЩ за какъвто пледиращ първо и основно би отворил ЕНЦИКЛОПЕДИЯТА и би прочел превода на породата която разискваме, но нищо определено ще четеш защото наистина твърде малко си го правил - говоря за гълъбитге за друго не знам. Зная че ще следват изляния в стил БАЙ-чо или Миха но това само ме амбицира да ти показвам неточностите. Никога не съм искал обединение Миха , писах по-горе " думите из....... " откъде си го измисли те колегите са го направили не обединение КЛАСИФИЦИРАНЕ НА ПОРОДИТЕ и то не е Руско или Чанково то е ЕВРОПЕЙСКА СКАЛА на категориите и породите но и това Миха се чете. Никой не съжалява за премятането за това могат да съжаляват малък кръг от хора - тези които не са го изживявали. Апропо-защо ли Миха се пръкна тази луда порода ПАРАРОЛЕР че не могат ли хората да си ги вдигат и трепят - защо ли. И в завършек предполагам не последен . Бих те попитал и теб от кога Миха гледаш гълъби и само преметачи ли си гледал. Имаш ли и колко в момента защо вече година Миха нищо не си качил, дали не ги отупа горките - как ще правим селекция пък и ще защитаваме нещо. Айде лека и успех и по кротко, запазвай енергията от писането за гълъбите. УСПЕХ!!!Berlin_short_faced_tumbler.jpg (579 ? 480 пиксела, размер на файла: 54 KB, MIME тип: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Berlin_short_faced_tumbler.jpgизображението / JPEG)
Birds keep man's life from tumbling out of control
« Последна редакция: Вт. 17 Февруари, 2009, 18:00:30 от chanko »

mihata

• Гост
« Отговор #73 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 19:41:26 »
 :) :) :) :) :) :)чанко,чанко :) :) :) :)не пиша ,защото не испитвам неистова нужда да се изявявам ,като теб!!имам не едно поле за изява и предпочитам реалния живот!!откъде да ги събера тия ролери????ти познаваш ли някой ,който аз не познавам????параролер има само в съзнанието ти!!!породата се казва "парлор ролер"-пиша го така за да ти е по удобно :) :)означава "преметач от задния двор"-демек премятащ се по земята!чел си но не си дочел!!!!познавам тази порода и дори в българия има.отглежда се доста интересно,но ти сигурно си знаеш.кога ли любителите на тази порода ще се зарадват ако гълъбите им станат напълно декоративни????????? класификатора е направен от хора които ни превъзхождат с знания,но "човек се учи докато е жив".друг е въпроса ти как го тълкуваш и интерпретираш :) :) :)"европейска скала" в руски сайт е добре :) :)питай чанко винаги ще научиш нещо :) :) :)гледам огледални от 6 години,а преди това имах тупачи от никополския край,така,че все нещо съм видял.ти би казал"еееее аз откога ги гледам ...."ама кво правиш като ги гледаш-гледай си ги ,но не пиши неща които не разбираш!!!!имам 14 вече снесли чифта.тази година се поотпуснах :) :)миналата от 7 работещи чифта извадих повече от 70 пилета.освен отупаните от мен има и доста попадали и в други градове и села :) :) :) :) :)качил съм доста но ти не си видял :) :) :)що ти некви специални умения ли прилагаш в селекция на едноцветни гълъби????мисля ,че шарка ,цвят,фигура и игра не са по силите ти ! кво си имал преди 30 години знаеш само ти и никой друг,така че некакси не е убедително писанието ти под моите снимки.май ти беше човека творец на обединената порода"дори не помня името и"???пишеш само за да се изявяваш по некакъв начин!!!!струва ли си!!!и отново ти напомням,че гълъбовъдството се развива извън нета и действителността не е задължително да ти харесва!!!!аиде чао и се щади!!!!

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #74 -: Вт. 17 Февруари, 2009, 20:54:31 »
                          E тука вече ме закова! Дано този път да си писал правилно!Благодаря за правилната корекция на правописа ! Сега да ти кажа Миха аз имам претенции за себе си, че съм точен винаги съм твърдял че съм последователен и стоя зад всяка казана от мен дума. Първо за годините не са 30 тези гълъби ПРЕМЕТАЧИТЕ едноцветните както ТИ определи, което между другото си е основание при писането на стандар съм ги наследил и напрактика в моето семейство са се предавали от баща на син и т.н. но това за хора като теб ерудирани с достатъчно натрупан практически и теоретичен стаж е просто маловажно. Гълъбите мечта за теб огледалните не са ми влезли в полезрението поради практическата ми невъзможност да отглеждам повече от 2 еднородни породи каквито отглеждам съвместно сигурно повече от колкото са ти годинките. Но никога не съм го изтъквал като факт освен сега защото му дойде момента. Твоите ала-баланици просто не ги възприемам по начина който ни ги поднасяш. Вероятно в тях има и доза истини но определено не са същественни освен това ,че със седем работещи чифта ти правиш селекция. Абсолютен аргумент и твърда зарибявка. Затова Миха не се съгласяш с това което аз споделям защото не ти изхожда не че си по - или нещо друго. Направих си труда да проверя вярноста на думите ти , понеже Миха аз наистина не ти вярвам казвам го с пълната си отговорност и ти определено се сещащ защо " например като за свойството на Вашите гълъби да им потъмняват зимата човките " еми поне ги направете черни та да ви отпадне като проблем, няма ли да ме питаш защо го имат това свойство. Та проверката констатира Миха: от 53 качени снимки с ника mihata с първа дата 03.04.2008год. и последно качване 22.06.2008 год. от които Миха с мойте скромни познания по алгебра - открих 15 твои поне така записани снимки 1 с новия гълъбарник 5 с подарени гълъби вероятно и от кръстника и Миха като извадих получи се че ти за повече от 2 години тук си ни показал 9 снимки с гълъбчета извинявай но както и да го интерпретираш аз не бих бил горд , а още повече да живея и показвам такава празна амбиция за фактор в гълъбарските среди. Съгласен съм с теб че не тук се определя кой е по -най в този занаят, но Миха знаеш моето мнение профила които съм си изградил за теб едвали се различава много от това извън НЕТА. Забелязвам си "загрижен" и ми отправяш пожелания те във ролята на ВЕТ или просто като колега. Остава да ти благодаря и аз да ти пожелая някога да имаш възможноста да се любоваш на добри и качественни птици без всякакви комерсиални цели ей така за удоволствие а как ще се казват смятам , че сме много малки а знаеш ли може и да се лъжа. Пожелавам ти УСПЕХ зато защото той ти е нужен!!! п.п. отговарям ти само защото знам че си тук и изгаряш от нетърпение да прочетеш написаното.
« Последна редакция: Вт. 17 Февруари, 2009, 20:56:46 от chanko »