Автор Тема: Стандарт на породата  (Прочетена 24965 пъти)

Неактивен blackwind

• Специалист
  • Публикации: 119
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« -: Пт 07 Септември, 2007, 15:02:32 »
Стандарта на породата съм го взел от една много стара книга(май беше от 1974г.)и може би има изменения,но аз мога да предложа само това.Надявам се да съм помогнал поне малко на някой,който се интересува от тази прекрасна порода.

1.Произход :местна пловдивска порода.
2.Общ изглед :добре изправено,сравнително тясно и дълго тяло.Много темпераментен гълъб.
3.Глава :средно голяма,пропорционална на тялото,заоблена,не много широка,гладка с ниско чело.
4.Очи :бисерно бели с малка черна заница.
5.Околоочие :двойно,бледожълто или бяло,подчертаващо окото.
6.Клюн :средно дълъг,плътен,с бледожълт или бял цвят.
7.Врат :тънък,стои изправен,с ярко изразена извивка между клюна и шията.
8.Гърди :сравнително тесни,повдигнати нагоре,леко заоблени.
9.Гръб :леко изгърбен,пропорционален на гърдите.Трапецовиден към опашката.Гледан отстрани,като че ли няма прекъсване между гръб и опашка.
10.Крила :съразмерни спрямо тялото,добре прилепнали.Стоят на опашката почти докосващи се.
11.Опашка :сравнително дълга,тясна,стърчаща 2-3 см.от върха на крилете.Равномерно широка с 12 пера.Леко наклонена надолу.
12.Крака :средно дълги,прибрани,стоят вертикално,не са оперени,червени на цвят.Ноктите имат цвета на клюна.
13.Перушина :гладка,добре прилепнала до тялото,доста гъста.
14.Цвят и шарка :двуцветен-чено и бяло.Лъскав,черен цвят,преливащ в зелено.Горната част на главата,гърбът,част от гърдите и опашката са черни.От линията на очите започва бяло петно,което обхваща част от шията.Гърдите са добре разграничени от корема.Допускат се бели пера в средата на челото.
15.Грешки :високо чело,клюн-перпендикулярен на главата.Розов клюн и околоочия.Розови или червени жилки в окото.Къс врат,къси крака.Матово перо.Неправилна шарка.Черни пера по брадата,щитовете на крилете и по бутовете.Бяло по главата,по гърдите,гърба и на опашката.Седловина в кръста.
Който не иска да бъде чук , ще бъде наковалня
Адолф Хитлер

Forum - Bulgarian pigeons selection

Стандарт на породата
« -: Пт 07 Септември, 2007, 15:02:32 »

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #1 -: Сб 08 Септември, 2007, 21:53:54 »
И аз нали съм от по-старото поколение си мислех, че акманите са местна пловдивска порода, впоследствие разпространена и в други краища на страната, най-вече Ямболско и в София, откъде им казват "ямболски" и "софийски", защото са допълнително селектирани в друго направление и поради това се различават малко от първообраза на породата. Държа да отбележа обаче, че това си е лично мое мнение и не искам да ангажирам никого с него!

Неактивен blackwind

• Специалист
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #2 -: Нд 09 Септември, 2007, 07:29:55 »
И аз съм го чувал това,че се делят в 2 направления-Ямболски и Софийски.Също така са ми казвали,че най-добрите Акмани се птглеждат в Ямбол.
Адолф Хитлер

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #3 -: Нд 09 Септември, 2007, 10:27:10 »
Да, за това имах и аз в предвид. И също смятам, че едни от най-добрите акмани се отглеждат в Ямбол.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #4 -: Нд 09 Септември, 2007, 21:57:19 »
за мен ямболските са много по- добри от всички на квадрат.само малко куцат в очите.ще изчакам развитието на темата и ще  се аргументирам  по късно защо мисля така въпреки че не съм развъждал акмани :wink:
SM 0888693424

Неактивен blackwind

• Специалист
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #5 -: Ср 12 Септември, 2007, 14:54:18 »
Тук можете да видите някои от моите екземпляри Тук
« Последна редакция: Пт 08 Февруари, 2008, 21:14:50 от blackwind »
Адолф Хитлер

mimo007

• Гост
mimo
« Отговор #6 -: Чт 18 Октомври, 2007, 21:58:11 »
момчеа и аз имам акмани и ямболски и аз съм луд гълъбар имам един ямболски дет пада ама за снимки немога да кача немам кабел

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #7 -: Чт 18 Октомври, 2007, 22:06:53 »
ЛУДИТЕ ТЕЛЕФОН ИМАТ ЛИ??
SM 0888693424

Неактивен bojidar

• Специалист
  • Публикации: 113
    • Ел. поща
Pideons-BG.com Форуми -> Akmani
« Отговор #8 -: Пт 19 Октомври, 2007, 07:55:14 »
Породата акман в България е една и няма значение в кой район се отглежда.Има стандарт и се оценава гълъба по него.
ълъби

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #9 -: Пт 19 Октомври, 2007, 20:34:57 »
съгласен съм, стандарта е даден по-горе

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #10 -: Ср 07 Ноември, 2007, 15:00:52 »
Тези стандарти са ............
Породата е за летене и ако се премята е добре. Названието и определя шарката. Преди години се правеха добри опити и имаше в жълто и ч^ервено.
    Не е тайна  в софийско се набляга на по масивния клун, аз бих го нарекал тип постенски, за разлика от нежните Ямболски гълъби.

Неактивен bojidar

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: Сб 01 Декември, 2007, 18:10:19 »
Кънчо и други казват , че ямболските акмани са по-добри от софийските.Аз твърдя , че акмана е една порода.Има ли софийски или шуменски фенерлии , а който отглежда плевенски в София как ще ги нарича - софийски плевенски?
ълъби

Неактивен toninadal

• Специалист
  • Публикации: 126
Стандарт на породата
« Отговор #12 -: Сб 01 Декември, 2007, 22:09:02 »
 :wink:

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Стандарт на породата
« Отговор #13 -: Сб 01 Декември, 2007, 22:55:36 »
БОЖИДАРЕ ИМА ЛИ СОФИИСКИ БЕНКАЛИЯ И ПАЗАРДЖИШКИ БЕНКАЛИЯ.И АКО ИМА ИМА ЛИ РАЗЛИКА МЕЖДУ ТЯХ :?:
SM 0888693424

Неактивен bojidar

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #14 -: Нд 02 Декември, 2007, 10:57:29 »
В София отглеждахме бели донеци без бенки.От Пазарджик се вкараха бенкалии и ги кръстосахме.Според мен породата е една.Разликата е в броя на перата на опашката.Пазарджиски 12 бр. софийски 16 бр. до 18 бр. Тази порода е за високо летене,затова не се допуска повече пера на опашката от 12 бр. и затова казвам винаги,че софийските ги измислиха големите СПЕЦИАЛИСТИ които въведоха ПАЗАРДЖИСКИ АКМАН. Бенкалията е една порода!!
ълъби