Автор Тема: akmani  (Прочетена 11120 пъти)

Неактивен nikito_74

• Нов
  • *
  • Публикации: 26
akmani
« -: Пт 02 Юни, 2006, 12:50:38 »
moje li nqkoi da kaje neshto pove4e za tazi poroda galabi,v koi krai na Bylgariq se otglejdat v kakvi racvetki i tnt.....
Mihata v saita si bgroller.com e slojil snimki na kalmuci i akmani,mn mn krasivi gylabi.
s interes pak 4akam da 4uq kakvo shte kaje mihata za akmanite.

Forum - Bulgarian pigeons selection

akmani
« -: Пт 02 Юни, 2006, 12:50:38 »

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #1 -: Пт 02 Юни, 2006, 13:29:17 »
Е те не са декоративна порода. Да дадем малко почивка на Михата.  Акманите за мен са тип *Донеци* Различаващи се по характерната шарка. Като пиша че са горния тип имам предвид че са гълъби за летене и като такива могат и да играят. Да не забравяме че и белите /бемкалии, паубелии и тхт/ саъщо са донеци. Различават се главно три типа акмани: - Софийски - с широко и високо чело, широк дълъг клюн и подчертано развити ноздри....
- Пловдивски - без чело... най добре са описани на челната страница
- Ямболски - като софийските но в главата са по нежни, не се набляга на грубия клюн с ноздри
    За съжаление много отдавна не съм виждал някой да вдига донеци да летят.

mihata

• Гост
akmani
« Отговор #2 -: Пт 02 Юни, 2006, 16:19:39 »
zdrasti!!priatel4eto pri koeto snimah akmanite mi podari tri pileta ot tiah i sega gi razdigam.nadiavam se da letiat dobre.zasega samo razlitat i oglegdat i ako ne letiat dobre 6te gi podaria na niakoi.tezi sa ot iambol tam vidiah 4udesni prtici.4ao i uspehi!!!

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
акмани
« Отговор #3 -: Нд 01 Октомври, 2006, 21:23:33 »
не съм съгласен с определението за акманите, ямболските и пловдивските са едни и същи, просто с отглеждането на едно място и залягането над определи черти се е получило "събиране" на кръвта и може да изглеждат като различни. Никой в Ямбол не твърди/или поне аз не съм срещнал такъв/, че има "ямболски" акмани, всички ги знаят като пловдивски. Но възможно е и аз да греша, нека и други да споделят виждания по въпроса

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #4 -: Нд 01 Октомври, 2006, 22:35:18 »
В коментара имах предвид другата тема . / от 26 септ./

mihata

• Гост
akmani
« Отговор #5 -: Пн 02 Октомври, 2006, 12:37:11 »
ima li razlika ili ne?mnogo iasno 4e ima i tia e o4ebiina.kolegata troabva da e napulno sliap ili nikoga da ne e vigdal gulubi ot dvata vida.razlikite sa v glavite,figurite i poleta.moge iambolskite i sofiiskite da proizhogdat ot plovdivskite,no selekciata e poela v tri razli4ni posoki.4ao i uspehi

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
акмани
« Отговор #6 -: Пн 02 Октомври, 2006, 13:48:24 »
селекцията е поела в три различни посоки, но породата остава същата - например и фенерлиите са се изменили много, но никой не казва софийски, пловдиски, русенски или варненски фенерлии, нали!? Това имах в предвид, като писах горното, пък и ямболските акмани ги гледат във волиери, в такъв начин как да се сравняват в полет? И хасковските карабаши в момента трудно могат да се видят в полет, гледат ги предимно във волиери, но това че вече не летят и не играят не значи, че е произлязла друга порода

Неактивен bojidar

• Специалист
  • Публикации: 113
    • Ел. поща
Български породи гълъби BG pigeons -Akmani
« Отговор #7 -: Чт 04 Януари, 2007, 10:38:05 »
Петров е описал акманите най добре.Разликата между пловдивски и софийски е голяма.Пловдивския е по висок в главата е като немски изложбен пощенски.Ако се оценяват и класират 1 пловдивския то софийския не трябва да има точки и обратно.Затова има спор отдавна.На националната изложба през 1986г.в тенис зала София не се стигна до единомислие.Затова трябва да се водят Акманите;1-Пловдивски 2-Софийски
ълъби

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #8 -: Чт 04 Януари, 2007, 14:24:20 »
И аз това предполагах - че акманите са пловдивски и софийски, ямболски акмани няма, като разликите между тях е както ги описва Т.Петров. А ямболските са просто разновидност на пловдивските, като са по-финни в селекцията и по-нежни/не толкова груби/.

mihata

• Гост
akmani
« Отговор #9 -: Пт 05 Януари, 2007, 11:16:55 »
kolegi razlika v 3te vida akmani ima i to osnovna.ako ima niakoi drug koito tvurdi obratnoto to toi e s uvredeno zrenie.ima edno tvurdenie ,4e ako megdu raznovidnostite v edna poroda ima pove4e ot 3 OSNOVNI razliki,to tezi raznovidnosti mogat da se razvivat kato otdelni porodi.i drugo da popitam-za6to v sofia akmani niama ,a v iambol sa v vsiaka ku6ta????sofiiski ne sum vigdal dori za sravnenie.i s drugo ne sum suglasen,4e iambolskite bili raznovidnost na plovdivskite,a sofiiskite proizhogdat ot druga planeta:-)))))za poleta na iambolskite moga da kaga 4e e zadovolitelen,za6toto sled uporito vdigane akman4etata mi zapo4naha da se vdigat na goliama viso4ina(blagodarenie na u4itelite si -pazarji6ki) i tam prekarvat okolo 1 4as v premiatane(ne pove4e ot 3-4 prevurtania).sofiiski akmani ne moge6 da nameri6 i za lek:-))))),a i kakto gi obi4at s goliam ia6mak(muska),bialoto na korema im dostiga nedopustimi za iambol razmeri.razmislete i otgovorete!!!!!

Иво

• Гост
akmani
« Отговор #10 -: Пт 05 Януари, 2007, 11:32:14 »
Ще се намеся в разговора макар че тези породи гълъи са ми много далечни. Пролетта ходих при един колега гълъбар от Казичене казва се Божидар при него имаше някъде около 30 гълъба от породата акмани. Имаше червени жълти и черни но всичките бяха с еднакво разпределено бяло като лигавниче под човката бял корем и ако не се лъжа бели криле, макар че не отглеждам тези породи мога да ви кажа че гълъбите бяха чудесни.

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #11 -: Пт 05 Януари, 2007, 14:24:12 »
В Ямбол наистина може във всяка къща да има акмани, но никой не ги вдига - гледат ги във волиери и както казва Михата, неговите са се раздигали след като ги е пущал с пазарджишки. Но тук въпросът не е дали летят или не, както и дали се премятат - това и сливенските го правят, ако се раздигат от малки, а в развитието на селекцията на породата. И продължавам да твърдя, че ямболския акман е произлязъл от пловдивския, като е станал по-нежен, с по-фини черти, но това не значи че е друга порода!

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #12 -: Пт 05 Януари, 2007, 18:23:29 »
АЗ СИ МИСЛЯ ЧЕ ПЛОВДИВСКИЯ Е ПРОИЗЛЯЗЪЛ ОТ ЯМБОЛСКИЯ
SM 0888693424

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
akmani
« Отговор #13 -: Пт 05 Януари, 2007, 18:28:41 »
Обратното е определено - ямболския идва от пловдивския. Пък и ямболски акман няма/това е твърдение само на Михата/ - той си е пловдивски, но подобрен!

Неактивен bojidar

• Специалист
  • Публикации: 113
    • Ел. поща
Pideons-BG.com Форуми -> Akmani
« Отговор #14 -: Нд 07 Януари, 2007, 21:46:00 »
Mihata пита за разликата.Ямболския има малък ашмак колкото 1 стотинка и по нежна глава от софийския.Като ходиш при Тошко в Равно поле акманите са ямболски а мойте са софийски. Погледни снимките в сайта.
ълъби