Автор Тема: КОЛКО ЧИФТА НАЙ МАЛКО ТРЯБВА...  (Прочетена 14329 пъти)

Неактивен zlob4o

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 62
  • обичам животните наи вече гълабите
    • Ел. поща
Re: КОЛКО ЧИФТА НАЙ МАЛКО ТРЯБВА...
« Отговор #30 -: Пн 08 Декември, 2008, 22:19:56 »
еми от пощенските като имам една двойка румънски основна със пръстени и т.н и от тях вадя само млади и после тях ги прая на двоики да не ги меша с останалите пощенски какво става ?

Forum - Bulgarian pigeons selection

« Отговор #30 -: Пн 08 Декември, 2008, 22:19:56 »

Неактивен pashata

• Нов
  • *
  • Публикации: 48
    • Ел. поща
« Отговор #31 -: Пн 08 Декември, 2008, 22:23:44 »
да злобчо разделяй.  и аз правя така и засега сам доволен.

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
« Отговор #32 -: Пн 08 Декември, 2008, 23:26:55 »
Злобчо, дори и от религиозни причини това не трябва да става!
Инбрийдинга е близкородствено развъждане, но е мнооооого тънка материя и трябва да се подхожда мноооооооого внимателно, защото е като нож с 2 остриета.
Черпи опит от татьо си и дядо си, чети и ... имаш пълните шансове да израстнеш като гълъбовъд за пример, защото го има най-важното - ЖЕЛАНИЕТО!

п.п. Това, че пощите са с румънски пръстени и двата незчи, че са от една линия, че имат родствена връзка и пр.
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен zlob4o

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #33 -: Вт 09 Декември, 2008, 07:12:35 »
мерси на всички който ми обеснихте :)

Неактивен zlob4o

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
« Отговор #34 -: Вт 09 Декември, 2008, 15:30:52 »
питах дядо ми за това и той каза че явно е забравил да ми дообесни..дади ми един пример със англичаните хората понеже се женят за братовчеди и т.н и за това за такива жълти и боледуват и сега вземат циганчета за жени защото са като троскот и не боледуват за да си подобрят расата :)

Неактивен Syncro

• Потребител
  • Специалист
  • *
  • Публикации: 182
    • Производство на пластмасови изделия и инструментална екипировка
« Отговор #35 -: Вт 09 Декември, 2008, 16:54:50 »
Като гледам дядо ти ще дойде голям чешит  ;D ;D ;D

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
« Отговор #36 -: Вт 09 Декември, 2008, 18:45:40 »
но ще се окаже прав ;)
шведите едно време затова са си взели френски маршал за крал, защото им се изродила от близкородствени бракове династията

Неактивен bullfish

• Нов
  • *
  • Публикации: 28
    • Ел. поща
« Отговор #37 -: Пт 12 Декември, 2008, 00:36:31 »
И все пак без внимателно използван инбридинг трудно може да се изкара нещо качествено, особено ако искаш да стане за по-кратко време и нямаш възможност да вземеш 3-4 качествени гълъба. Макар, че познавам човек с идеални плевенски гълъби, но почти всички са сополиви и болнави. Той пък не е внасял чужд гълъб от над десет години.
Някои хора са живи само защото убийството е незаконно!

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #38 -: Пт 12 Декември, 2008, 09:02:41 »
Няма спор, че инбрийдинг е пътя към успеха, но както казва bullfish той трябва да е умерен, а не директен чифт брат и сестра. Те и двамата са онаследили, както положителните, така и отрицателните черти и на ДВАМАТА родители. Следователно трябва да влезнат в разплод с екземпляр, при когото отсъстват.
0879911166

Неактивен vlado

• Специалист
  • Публикации: 107
    • Ел. поща
« Отговор #39 -: Пт 12 Декември, 2008, 12:07:04 »
Здравейте, айде и аз да се включа в темата.
Стиляне, не събирай брат и сестра.Така не затвърждаваш нищо хубаво.Моят опит в подобни експерименти при плевенските(а аз съм правил доста опити) сочат следното:при събиране в двойка на брат и сестра(без значение дали са от едно люпило или не)Дори и двата гълъба да са много хубави и със страхотни белези.Малките които излизат(да речем от 10 малки)са както следва:2 са много хубави-но са или олигофрени или постоянно болнави,4 са малко по-слаби като качества от родителите и средно болнави,и 4 са много здрави физически но са много слаби като качества.
Обикновено когато се съберат брат и сестра се проявява някой много силен белег от наследствеността.Който в 3/4 от случайте е лош.Дори и тоя лош белег да го няма изразен в брата и сестрата външно той се проявява на 110% в поколението им.Да наистина че понякога от брат и сестра излизат абсолютни феномени но те в повечето случай са болнави,олигофрени и обикновено не дават същите качества на поколението си.
Ако искаш да затвърдиш качествата на даден гълъб който харесваш(примерно мъжки).Събери го с 2 различни женски тая година.И на следващата година събери поколението от двете двойки.Това общо взето е най-лесния и бърз начин.Има и по-добър но той отнема повече време...
Колкото повече-толкова повече!

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
Re: razvugdane
« Отговор #40 -: Нд 14 Декември, 2008, 00:06:43 »
Ludmil  se mu4i  da objsni  ne6ti4ko  za razvugdaneto ,  no  ne vseki  moge da go  razbere.  Zna4i  unasledjvaneto  na priznacite moge da se prosledi  4rez re6etkata na ~PUnet~. 4rez nej  s to4nost  moge da se prepologi  kakvi  ptici  po fenotip  i  genotip 6te se izlupjt . Za celta trjbva da znaeme koi  sa recesivnite i  koi dominantnite belezi . Naprimer  dominanten cvjt  e 4ernij  cvjt ,  ka4ula. I taka v zavisimost  ot  fenotipa i  genotipa na roditelite mogem da predpologim kakvo  6te e pokolenieto  za v bude6te.
това е таблицата или решетката, по 4 белега, които съответно са обозначени с букви (S - черен), а останалите не се сещам. Доминантния ген се отбелязва с главна буква, а рецесивния с малка. Буквите под птицата показват какъв ген имат.
0879911166

Неактивен ivan_lalushev

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #41 -: Нд 14 Декември, 2008, 16:41:59 »
tova moje da stane samo s selekciq sled dulgi godini razvujdane ako gleda6 roleri ogledalni moje da gi preme6a6 s birman i ti davam garanciq 4e 6te sa na kapak ot izliupvaneto im

Неактивен pashata

• Нов
  • *
  • Публикации: 48
    • Ел. поща
« Отговор #42 -: Нд 14 Декември, 2008, 18:00:25 »
иване сигурен ли си че няма да върнат някое шарено пиле?штото на мен ми врнаха чифт огледални едно белокраино

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #43 -: Нд 14 Декември, 2008, 23:15:25 »
това го рзбирам но как се определя кои ген какав е и на какав е носител .аз имам гълъби с капаци и искам да затвардя капака но и другите белези на породата.дайте съвет моля.

Единия вариант е чрез поколението. По броя птици от желания фенотип.
Другия е ... изследване, което меко казано е  непосилно и неоправдано. Някъде бях чел кой признак е доминанта и кой - рецесив, и ... обещавам, че като ги открия ще ти кажа, при все, че там безусловно съм приел нещата.

Аз предлагам някой вет да се произнесе. Предполагам, че са учили генетика?!
0879911166

Неактивен bullfish

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #44 -: Ср 17 Декември, 2008, 18:07:23 »
това го рзбирам но как се определя кои ген какав е и на какав е носител .аз имам гълъби с капаци и искам да затвардя капака но и другите белези на породата.дайте съвет моля.
Много е сложно. Има признаци които категорично са определени като рецесивни или доминантни. Има други които са интермедиарни т.е. при съешаване се получава нещо средно. Но дори и външно гълъбът ти да притежава някой доминантен признак това не значи, че на сто процента ще го предава на поколенията.  Защото това как изглежда гълъбът се нарича фенотип, а това какви гени носи се нарича генотип. И може два еднакво изглеждащи гълъба да имат различен генотип. А съответно и вариациите в потомствата им да са различни като процентно отношение. Затова най-напред чрез подходящо кръстосване се определя генотипа на съответния гълъб ако искаш да гониш някакви планомерни резултати, а не всичко да става случайно.
Някои хора са живи само защото убийството е незаконно!