Автор Тема: Еднакви ли са тези гълъби?!?  (Прочетена 4743 пъти)

Неактивен sss

• Доктор
  • Публикации: 213
    • Ел. поща
Еднакви ли са тези гълъби?!?
« -: Вт 17 Април, 2007, 10:13:12 »
Специално за моя градски Чанко с най-добри чувства пускам тази нова тема:
ЕДНАКВИ ЛИ СА ТЕЗИ ГЪЛЪБИ?
Избрал съм снимки на гълъби от галерията, които отговарят максимално на "стандарта" на породата си /според моето скромно разбиране/. Моля за вашите коментари за прилики и разлики в екстериора на гълъбите. Може да предложите и Ваш "набор" от снимки на "еталонни" птици за коментираните породи.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Forum - Bulgarian pigeons selection

« -: Вт 17 Април, 2007, 10:13:12 »

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #1 -: Вт 17 Април, 2007, 10:30:58 »
« Последна редакция: Нд 12 Октомври, 2008, 15:32:20 от sss »
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен admin

• Администратор
  • Професор
  • Публикации: 526
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: Вт 17 Април, 2007, 10:57:43 »
Аз бъх добавил и:
ШУМЕНСКИ ГЪЛЪБИ

ХАСКОВСКИ КАРАБАШ

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: Вт 17 Април, 2007, 11:18:29 »
Позволих си като Админ да направя някои козметични промени и ще изпреваря мнението на Чанко.
ЕДНАКВИ са - всичките са предназначени за летене и респективно премятане /виж класификацията в Европа/
РАЗЛИЧНИ са - във всеки един от тях има по нещо специфично, окраска, глас, дори визия....специфична за всеки край, респективно селекционер.

Тук въпросът би трябвало да е.......Трябва ли да се сложи под един знаменател труда на отделните селекционери или да се конкретизират отделните им насоки, а не е важно името.

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: Вт 17 Април, 2007, 12:12:40 »
Благодаря на Тишо за позитивната намеса и за изказаното мнение, с което съм съгласен напълно.
И искам да попитам:
Ето тези качулати, цветни, пеещи и т.н. БЪЛГАРСКИ гълъби имат ли аналог в световен мащаб /като изключим турските гълъби без качул и с гердани, които съм показвал някаде във форума/.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: Пт 13 Юли, 2007, 14:05:28 »
Ето разликите, които аз виждам на пръв поглед:
1.Паламарския е най-едър.
2.С най-широки гърди.
3.Има ясно изразено високо чело /докато при сливенския например челото и клюна са в една линия/.
4.Качула е масивен/особено при мъжките/, с две врътки, високо поставен /за разлика от сливенския/, без бурми.
5.Ако изключим гласа и бурмите с разградския е напълно идентичен.
6.Има широка опашка /14-18пера/ и коренно различна носия в сравнение с чирпанския.
6.Няма ограничения за цвета на оперението, с изключение на жълтото и белите пера по крилете и гърдите.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: Пт 13 Юли, 2007, 20:17:26 »
Някъде бяхме дискутирали за общото начало на тези гълъби, селектирани в различна насока. И считам, че това си е така, като всяка порода си има своите отличителни черти и трудно може да се сбърка от човек, занимаващ се с тях. Мога да допълня само, че в момента повечето от тези гълъби са се отдалечили от първоначалното си предназначение - за летене и премятане, като сега повечето се селектират за глас, това е доразвито при сливенските и за "скачане", като дори за целта женските се "фризират", за да не могат да отлетят, когата мъжките запеят след тях!

todor-popovo

• Гост
« Отговор #7 -: Пт 20 Юли, 2007, 14:19:25 »
абе хора как може да сравнявате караба6 с питомен направо ме  разби   :evil: караба е гълъб на въртене а паламарския /ние по на6ия краи му викаме просто питомен/ е гъгъб на глас !!!!!!!!!

Неактивен ЛюдмилК

• Специалист
  • Публикации: 135
  • паламарски гълъби
    • Ел. поща
Re: Еднакви ли са тези гълъби?!?
« Отговор #8 -: Пн 26 Май, 2008, 14:35:59 »
Те всичките който ги отглеждаме са питомни.Диваци са тези който са по пощите и къщите-с изключение на гривяка,който си е изключително див гълъб.Явно само в Попово някой хора прекръстиха ПАЛАМАРСКИЯ в питомен!? Немога да ги разбера да не би да искат да го прекръстят в Поповски? ???

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: Пн 26 Май, 2008, 15:46:54 »
А паламарския премята ли се?!
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: Пн 26 Май, 2008, 18:10:10 »
ЗА МЕН ГЪЛЪБИТЕ СА С ОБЩ ПРОИЗХОД И СА ОТ ЕДИН ВИД.А РАЗЛИЧНИТЕ МОДИФИКАЦИИ СА ПОДВИДОВЕ.РАЗЛИКИТЕ СА МНАГО МАЛКИ ЗА ДА СА РАЗЛИЧНИ ПОРОДИ .
SM 0888693424

Неактивен Иван Вълчев

• Нов
  • *
  • Публикации: 21
« Отговор #11 -: Пн 26 Май, 2008, 19:39:17 »
А паламарския премята ли се?!
Има паламарски гълъби които се премятат но играта им във въздуха е слаба 4-5 кълбета,избор на собственика е дали да ги вдига или разпява,трудно е вдигани гълъби да разпееш на ръка,все пак са гълъби за пеене и тръпката е в разпяването. ;)
« Последна редакция: Пн 26 Май, 2008, 19:43:00 от Иван Вълчев »

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
« Отговор #12 -: Пн 26 Май, 2008, 22:54:15 »
Прав си! Слагам две ПлевНенски и две трябва да отгледат! ;)
Туй в кръга на шегата, но все пак са невероятни храначи, нищо че вчера ме издъни един чифт :-\!
Имах един пазарджишки, който летеше и се премяташе като луд, а баща ми щом протегнеше ръка и му кацаше на нея, така че ... може би и летящ гълъб ще запее?! - предположения.
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен ЛюдмилК

• Специалист
  • Публикации: 135
  • паламарски гълъби
    • Ел. поща
« Отговор #13 -: Пт 30 Май, 2008, 13:04:02 »
Навремето мойте Паламарските ги пусках летяха с часове-сутрин и надвечер,но сега несмея да си помисля и за пускане.Правиш селекция с години и ако ги пусна ще ги загубя за часове-най вече ме е срам да вися по покривите като някое хлапе.Както казва Ванката имах някой от тях които се премятаха но слабо,но по принцип бяха добри летачи с продължителен полет 2-3часа.Въпреки че летяха нямах проблеми с разпяването , както казва адаша когато покажех женска на мъжкия той идваше на ръката ми.
« Последна редакция: Пт 30 Май, 2008, 13:08:19 от ЛюдмилК »