Автор Тема: Мнение на Чанко  (Прочетена 26262 пъти)

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #30 -: Пн 11 Декември, 2006, 19:35:04 »
според мен късоклюният гълъб в БГ води началото от ориенталските късоклюни и турманите - може и да греша, затова нека и другите колеги да си кажат мнението, а ако е подкрепено с някакви факти, още по-добре! И така, колегата ви хвърли ръкавицата - поемете я!

Forum - Bulgarian pigeons selection

Мнение на Чанко
« Отговор #30 -: Пн 11 Декември, 2006, 19:35:04 »

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #31 -: Пн 11 Декември, 2006, 20:16:29 »
Да аз също съм на мнение, че един качул не е достатъчно да определи тези птици като различни породи, но има и плевенски без качул, което е още по показателно. Незнам само как ще се справим със старите, по-консервативните гълъбовъди?! Дано успеем!
А кюстендилските, благоевградските ... са все произхождащи от плевенския.
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #32 -: Пн 11 Декември, 2006, 20:22:22 »
Риторичен въпрос - а не може ли да е обратно - плевенските да произхождат от благоевградските, кюстендилските ...
И като че ли разликата между тези породи е основно шарката?

chanko

• Гост
Re:
« Отговор #33 -: Пн 11 Декември, 2006, 21:26:10 »
Здравейте отново. Отговор на Кънчо - в с. Полски извор живее един страхотен селекционер на бургаски местни, казва се Г.ДЖЕВЕЛЕКОВ та с него съм говорил. Преди доста години може би 20-25 той ходи в една наша южна съседна страна, същия ДЖЕВЕЛЕКА ми сподели че там е видял гълаби много добри по добри от тези които гледат наще любители на ВАРНЕНСКИТЕ. Мое мнение че той е 100% селекционер на бургаския местен гълъб. И още в Русия имат всички цветове ТУРМАНИ със и без качули които по нищо не отстъпват на нашите късоклюни може би в осанката-ФИГУРАТА. извади си заключение от къде произхождат.

chanko

• Гост
Re:
« Отговор #34 -: Пн 11 Декември, 2006, 21:38:00 »
Здравей и на Людмил. Е В Р И К А - браво каква стана тя, след 30 години чух че има и плевенски без качул- ами за какво дискутираме тогава.                                                                                                             Относно старите гълабовъди АКО НЕ ГО ВЪЗПРИЕМАТ-просто ги ИГНОРИРАМЕ ТОВА Е!

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #35 -: Пн 11 Декември, 2006, 22:07:45 »
Eхей, какво стана, може ли някой да каже кога тези гълъби са донесени у нас.....и кой ги е донесъл?
http://pmgmontana.com/zoology/viewtopic.php?t=936
ето едно мнение...на нашите деца.
   Продължавам да твърдя че определени гълъби се носят от нас и са си наши, български.  Определени породи се откриват в Полша , Руминия и тнт, но не и в Турция.
   Ето някои въпроси които търсят отговор.  Защо в Югоизточна България няма декоративни породи?  ИЛи защо Украинските породи приличат на Българските?

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #36 -: Пн 11 Декември, 2006, 22:19:57 »
НЯМА ДЕКОРАЦИЯ ЗАЩОТО СИ ИМАМЕ НАШИ МЕСТНИ ПЪК КАК ЩЕ СЕ НАРЕКЪТ Е ВЪПРОС НА ВРЕМЕ КАКТО ИМАШЕ ПРЕДИ ВРЕМЕ АИТОСКИ РОГАТИ  НАПРИМЕР.КАКВО ТОЧНО ЩЕ Е ИМЕТО НЯМА ЗНАЧЕНИЕ НО МЕСТНИ НЕ Е ИМЕ.
SM 0888693424

chanko

• Гост
Мнение на Чанко
« Отговор #37 -: Пн 11 Декември, 2006, 22:29:05 »
Как да коментираме факта, че в харемите на султаните и емирите е изобилствало от екзотични животни, птици особенно ГЪЛЪБИ, може би са правили постоянен ВНОС- а Китай,Индия, Персия и Египет.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #38 -: Пн 11 Декември, 2006, 22:37:08 »
ГЪЛЪБИТЕ СПОРЕД МЕН ИДВАТ ОТ ИНДИЯ  ОТТАМ В ПЕРСИЯ И ТУРЦИЯ КАКВО ДА ТЪРСИМ КОГАТО ПОЧТИ ВСИЧКИ НАИМЕНОВАНИЯ СА ТУРСКИ В ПЕРСИЯ СА СТРОИЛИ КУЛИ КЪДЕТО ГЛЕДАТ ГЪЛЪБИ И СА ПРАВЕЛИ СЪСТЕЗАНИЯ А ТУК Е БИЛО ПЪЛНА ДИВОТИЯ.
SM 0888693424

chanko

• Гост
Мнение на Чанко
« Отговор #39 -: Пн 11 Декември, 2006, 23:02:46 »
Как бихме коментирали- ПАЛОВИ, ДЮЗОВИ, АСМЪ- КАНАТИ, КАРА-БАШИ, КАРАМАЗЪ- КАНАТИ и много много други най вероятно това са старо български старо европейски или старо руски названия. А колкото до декорацията в юго източна Б  ългария не съм сигурен че тя отсъства от нашите гълабарници. Друг е въпроса на какво ниво и как присъства.

chanko

• Гост
Мнение на Чанко
« Отговор #40 -: Пн 11 Декември, 2006, 23:10:19 »
Отново до Людмил. Запознат ли е от кога датира отглеждането на бели и пъстри птици със качул и данните на т.н. ПЛЕВЕНСКИ във вашия град - област.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #41 -: Пн 11 Декември, 2006, 23:27:20 »
БЕЗ ПЪРВОТО ОСТАНАЛИТЕ СА ОТ ТЮРКСО ЕЗИЧЕН КОРЕН И ОЩЕ КАРАБЕНЛИЯ, СИЯХКАНАТ, ДЕВЕКАНАТ ,БОРУНИ ,ФЕРЕДЖАЛИЯ ,ЧАКЪРЕСТ ,АК ВЪРВЕЛИ СА СИ С ИМЕТО.
SM 0888693424

chanko

• Гост
Мнение на Чанко
« Отговор #42 -: Пн 11 Декември, 2006, 23:32:39 »
Кънчо, при това положение и тълкуване имаш ли съмнение относно произхода на болшинството видове гълъби които се отглеждат в България.

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #43 -: Пн 11 Декември, 2006, 23:53:31 »
аз вече бях изказал предположение, че различни породи гълъби идват от Азия, най-вече от Индия, като следват две направления - през Босфора и през Кавказ-дн.Украйна и т.н. Но впоследствие вече са се развили и други породи, от които не всички обаче са утвърдени и стандартизирани! А пропуснах - друго направление е от Индия през Англия, но това е станало на по-късен етап

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #44 -: Вт 12 Декември, 2006, 00:28:11 »
ТОВА СА ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ ФАКТИ НЯМА.ВСИЧКО Е ВЪЗМОЖНО.ТЪРСИХ СТАТИЯТА ЗА ПЕРСИИСКИЯ ПРОИЗХОД НА ГЪЛЪБИТЕ ЗА ВЪРТЕНЕ НО НЕ УСПЯХ ДА НАЛУЧКАМ РУСКИЯ САИТ ДЕТО МИСЛЯ Я ЧЕТОХ
SM 0888693424