Автор Тема: Мнение на Чанко  (Прочетена 26660 пъти)

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #15 -: Пт 08 Декември, 2006, 21:54:04 »
Именно това трябва да се изясни - има ли разлика между варненски и плевенски, ако има каква е, а ако няма как да се нарича породата щом е една

Forum - Bulgarian pigeons selection

Мнение на Чанко
« Отговор #15 -: Пт 08 Декември, 2006, 21:54:04 »

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #16 -: Сб 09 Декември, 2006, 16:19:32 »
Цитат на: "Кънчо Атанасов"
АМИ  ТО ТОГАВА ГОВОРИМ ЗА ЕДНА ПОРОДА.СПОРЕД МЕН ПРИ ТОЛКОВА  МНОГО  ПРИЛИКИ САМО ЕДИН КАЧУЛ НЕ Е ДОСТАТЪЧЕН ЗА ДА СЕ ГОВОРИ ЗА ДВЕ ПОРОДИ .НАИ ЛОГИЧНО Е ДА СЕ ОБЕДИНЯТ В ЕДНА ПОРОДА ПРИМЕРНО:БГ.КЪСОКЛЮН ИЛИ НЕЩО ПОДОБНО.В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ ПАК ЩЕ СЕ ПРЕДСТАВЯМЕ РАЗЕДИНЕНИ ПРЕД СВЕТА" ПО БЪЛГАРСКИ"

Само ако знаеш от кога я пея тая песен?!
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #17 -: Нд 10 Декември, 2006, 10:16:42 »
Имам един въпрос. На некачулатите им казвате *Теписиз* а качулатите имат ли специфично име ?
  БГ късоклюни е много общо заглавие....къде ще сложим декоративните от  Кюстендил, Перник, Дупница.....и естествено Софийските шарени?

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #18 -: Нд 10 Декември, 2006, 12:11:21 »
По нашия край на некачулатите им викаме "дюзави".
Наистина е много общо името, но онези останалите породи не са толкова известни с изключение на софийския шарен, който пък от своя страна не е с толкова къс и плътен клюн.

Въпрос към Чанко - лично аз отдавна не съм виждал варненски с плътно затворена човка, отчитате ли го като недостатък и ако да има ли напредък?!
Колкото до съотношението на крила/опашка в стандарта е записано, че крилата достигат ПОЧТИ до края на опашката ...
Благодаря за пожеланията отправени ми от Чанко, но те нека бъдат пожелания към всички гълъбовъди! Само така ще се върви напред!
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #19 -: Нд 10 Декември, 2006, 17:18:47 »
в крайна сметка се връщаме до първоначалното - щом като варненските и плевенските нямат съществени различия и по принцип породата си е една - как да се нарича занапред???

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #20 -: Нд 10 Декември, 2006, 21:34:05 »
Ако питаш мене съшествени различия между акманите, карназъ...сливенските , разградските, чирпанските, донеците......как трябва да ги наречем?

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #21 -: Нд 10 Декември, 2006, 23:09:38 »
тук има съществени разлики
SM 0888693424

chanko

• Гост
Re:
« Отговор #22 -: Нд 10 Декември, 2006, 23:34:51 »
Здрявейте и от мен. Първо отговарям на Тихомир - гладък"ТЕПИСИЗ-ДЮЗАВ",качулат"ТЕПИЛИЯ-КАПЕСТ".Колкото до Перник,Кюстендил,Дупница,Благоевград и Петрич не мисля, че те са по различни от гълабите които се отглеждат в Плевен, Силистра,Добрич,Варна, Бургас и Карнобат трябва ли всеки град да си кръщава едни и същи гълаби с породи носещи името на града-когато може да се каже само" В Плевен се отглеждат гълаби от ..........порода със качул-и да изброим цвят, във варна се отглеждат гълаби със и без качул като наблягат на .......цвят и т.н." Колкото до софииския шарен определено той не влиза в породата обсъждана в темата.Колкото до сливински,разградски и чирпански аз мисля че даваме мнения по принцип ако се стигне до промяна Ви писах всичко това трябва да се извърши в национален мащаб, защото убеден съм че в България не са само горепосочените гълаби и градове които имат дебат относно тази или онази породи.На Любо-извинявай не разбирам какво имаш предвид под плътно затворена поне аз не съм впечатлен от галерията че гълабите с качул, които вие отглеждате са с еднакви човки за мен товаа е въпрос на предпочитание- по важното е тя да е къса и да влиза в рамките на посочения стандарт а дали ще е папагалска или вирната това ще определи селекционера.Аколкото до това че отдавна не си виждал гълаби без качул с плътно затворена човка , ами значи и изоставаш, позаинтересувайсе иди и виж смятам, ще се съгласиш че гълабите не са само в един регион и на една изложба-повечето качественни птици са по домовете на селекционери.

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #23 -: Нд 10 Декември, 2006, 23:48:30 »
дори между твърде близките сливенски, чирпански, шуменски и разградски има съществена разлика. Да не говорим пък за акманите и кармазъканатите - те са коренно различни от първите четири! Но относно плевенските и варненските разликите са незначителни, дори както разбрах ги няма.

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #24 -: Нд 10 Декември, 2006, 23:53:16 »
съгласен съм с Чанко - отдавна гълъбовъдите не вадят на изложби най-хубавите си птици, а си ги държат у тях и могат да се видят единствено в гълъбарниците им! Това е може би защото и изложбите не са това, което бяха - те се превърнаха единствено в пазари/няма нищо лошо в това да има и пазари покрай изложбите/, но на самото изложение трябва да има излагане и оценяване на най-хубавите птици, за да може всеки да види къде се намира в момента и какво още следва да подобрява, като види своята най-добра птица, поставена до други добри екземпляри от същата порода!

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #25 -: Пн 11 Декември, 2006, 12:34:32 »
Вярно е че Софийските не са тема на на този разговор, но съвсем не са с дълги човки /Ако Людмил е ходил скоро при Тошко от Равно поле може да каже дали са с дълги човки./  Работата е в това че при едно общо има на двете породи, за другите няма да има място.  По типично ще е име от рода на БГ декоративни и след това вече да си има имена от рода на Теписизи и Тепелии, Дюзбащи и Тажлии...и тнт.
      А за гълъбите от Юго - източна България, не сим съгласен. Изложбата в Перник, 3 пъти по голяма от Търново, показа че хората имат желание да работят. Основата са Кюстендилските Бели и Белоглавите.

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #26 -: Пн 11 Декември, 2006, 13:18:55 »
И аз доколкото съм запознат софийските имат средни, кипри човки и като цяло изгледа им е много приятен.
А за обединение БГ декоративни не съм съгласен - много от местните породи биха могли да минат за декоративни, но между тях има съществена разлика - например не може кюстундилския гълъб да е идентичен с русенския, или белослатинския двукачулен с хасковския карабаш. Трябва да има разграничение някакво и породите да бъдат няколко, обединени по сходни признаци със съответните подгрупи - споменах и по-горе, че близки са чирпанските, сливенските, шуменските и разградските, като помежду си обаче имат много съществени разлики. Възможно е тези породи да имат общо начало, но впоследствие да са се развили в различни насоки и резултатът да е днешното им състояние.
Гълъбите от Югоизточна България са също различни и не могат да минат под един знаменател - достатъчно е да се видят местните породи, характерни за Хасково, Ст.Загора/+Чирпан/, Сливен, Ямбол, Бургас, за да се види, че не могат да се сложат под общ знаменател карабаши, старозагорски бели, сливенски, кармазъканати ...

chanko

• Гост
Re:
« Отговор #27 -: Пн 11 Декември, 2006, 16:16:52 »
Здравейте отново. Доволен съм от подържаната дискусия-раздвижването е видно. Първо по темата, от няколко седмици дискутираме прилики и разлики между качулати от Плевен и гладки от Варна с една единственна цел СА ли от една порода или НЕ.Моля да бъда извинен но от всичко което се написа, снимковия материал ,аз затвърждавам тезата си, че единственната разлика е КАЧУЛКАТА. А това как се носи , как му стои човката , как си държи опашката са невинни причини за избягване от истината, че това са гълаби от една порода с еднакви гени, еднакво предназначение-което явно ще разстрои много гълабари. И ще допълня, че същата порода гълаби се отглеждат в мого части на България но са концентрирани в градове като,Петрич,Благоевград,Кюстендил и Перник-нагоре Плевен , Бяла , Силистра, Добрич, Варна, Бургас и много др. градове.Мое желание бе чрез този форум темата да придобие по широко обсъждане но за съжаление имам чувството че тя се капсолова в мненията на малък и ограничен кръг от колеги , което според мен не и дава развитие. Но пък си има своите положителни наченки и ще ви задам нова тема за дискусия-според Вас - КОЛКО БЪЛГАРСКИ ПОРОДИ ГЪЛАБИ ПОЗНАВАМЕ -подавайки тази тема се надявам поне да можем да ги квалифицираме по признаци и предназначение, а може би да ги обединим някои в общи групи-ПОРОДИ.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #28 -: Пн 11 Декември, 2006, 18:35:54 »
ЗДРАВЕЙ ЧАНКО!ДОСТА ХОРА ЧЕТАТ НО МНОГО МАЛКО ИЗРАЗЯВАТ МНЕНИЕ А И ГЪЛЪБИТЕ НЕ СА ТОЛКОВА МАСОВИ КАТО ПАЗАРДЖИШКИТЕ НАПРИМЕР  И ПО-МАЛКО ХОРА ПОЗНАВАТ ДОБРЕ ПОРОДАТА.КАКЪВ Е СПОРЕД ТЕБ ПРОИЗХОДА НА КЪСОКЛЮНИЯ  ГЪЛЪБ В БГ
SM 0888693424

Неактивен vodolej_1

• Професор
    • Ел. поща
Мнение на Чанко
« Отговор #29 -: Пн 11 Декември, 2006, 19:30:02 »
прав си, Кънчо - много четат, малко споделят, а както съм казавал и друг път в спора се ражда истината. тук е мястото всеки да си каже мнението, всеки, който смята че познава добре дадена порода да изтъкне качествата и отличителните белези, да се направи съпоставка с другите породи, за които има разлика само в наименованието/както вече се изясни за варненските и плевенските/ да се прецени как да се наричат занапред, като се абстрахираме от местния патриотизъм, да приемем едно име, с което да се представяме занапред