Автор Тема: Собственици на Паламарски гълъби  (Прочетена 40084 пъти)

TANSA

• Гост
Palamarskite
« Отговор #30 -: Нд 07 Януари, 2007, 14:36:29 »
Zdraveyte, kazvam se Taner. Dilgi godini jivyah v Razgrad a v momenta v Istanbul. 34 godishen sim i pochti 25 godini otglejdam palamarski gilibi. Chudesno e da vidya neshto pisano za tyah v interneta. Mnogo bih iskal da utochnya tehniya proizhod i originalnite glasove. Do sega vidyah che ima poroda "Bayburt" v TR peeshti mnogo podobno na palamarkiya no v shareni cvetove i dve kachulki. Vidyah mnogo i ot "Trakya", po vid pochti sishtiyat palamarski no bez harakterniya glas. Smyatam che proizhoda na palamarskiya ot tezi dve porodi. Sishto taka moga da kaja che po vid palamarskite, chirpanskite, slivenskite, razgradskite i trakya sa pochti edni i sishti. Starite govoreha che pirvite palamarski exemplyari bili sreshnati v selata okolo Popovo v 1960'te godini, bili samo shisti cherni i kafevi. Do dnes pochti ot vseki cvyat palamarski sim vidyal. V drugite rayoni na BG gi narichali Popovski. Hubavo shte bide ako slojim i zvukov video ile mp3 zapis na palamarskite.

Forum - Bulgarian pigeons selection

Palamarskite
« Отговор #30 -: Нд 07 Януари, 2007, 14:36:29 »

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
Собственици на Паламарски гълъби
« Отговор #31 -: Пн 08 Януари, 2007, 20:07:21 »
Здравей Танер и добре дошъл. Ще се радвам ако имаме възможност да продължим и не само с тази тема. Имаме идея да отвори нова тема *Гълъбите на комшиите* или нещо подобно. Ако ни помагаш с информация ще се радваме.

Неактивен sss

• Доктор
  • Публикации: 213
    • Ел. поща
« Отговор #32 -: Пн 15 Януари, 2007, 09:12:59 »
Не зная от какви гълъби произхожда паламарския, но забележете, че в галерията всеки собственик е качил поне една снимка с разпят гълъб :wink:
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
« Отговор #33 -: Пн 15 Януари, 2007, 19:50:00 »
това говори за "жив", темпераментен гълъб!

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #34 -: Вт 23 Януари, 2007, 09:45:22 »
Цитат на: "mihata"
stioan dori se iadosva6e ,4e palamarskite bili" razvaleni zaradi glasa"slivenski.

Миха, пусна мухата и изчезна?!
Този твой приятел защо се ядосва: че в паламарските е развален цвета за сметка на гласа или че е развален "сливенския" глас?
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

mihata

• Гост
« Отговор #35 -: Вт 23 Януари, 2007, 15:40:51 »
otgovora se sudurga v citata,koito si prikrepil.4oveka ima6e napredvit,4e palamarskite proizhogdat ot slivenski(iambolski),no za smetka na glasa si e prenebregnat cveta , 6arkata  i glavite.tova ne e moe tvurdenie i ne iskam da zasiagam nikoi.4ao i uspehi!

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
« Отговор #36 -: Вт 23 Януари, 2007, 19:08:35 »
в случая ще подкрепя Михата - той цитира, че паламарските гълъби са развалени заради гласа сливенски гълъби, както и го пояснява - заради гласа е пренебрегнато другото. не се лоши гълъби иначе, но по екстериор отстъпват на сливенските, на които гласа също не е лош!

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #37 -: Ср 24 Януари, 2007, 09:28:29 »
Миха, не приемам изказванията ти за Паламарските гълъби като заяждане. Напротив - целя да постигнем един градивен диалог.
Според мен Паламарския гълъб е роднина /независимо дали произхожда от него или не/ единствено със Сливенския гълъб.
Няколко примера:
*Предпочитан цвят при Паламарските е черния - основен цвят за Сливенския;
*Единствено при Паламарския и при Сливенския женската е дрезгава като мъжкия;
*Най-добрите певци при Паламарските са черни на цвят, а при Чирпанските - жълти и червени?!?

Ако някой се сеща за нещо, с което да ме допълни или да ме опровергае да се включи по темата!
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен nenos

• Нов
  • *
  • Публикации: 22
« Отговор #38 -: Пт 26 Януари, 2007, 16:36:18 »
Стиляне ,не съм съгласен с теб.При чирпанските гълъби женската също може да бъде с дрезгав глас, и черните също са добри певци.Преди 10-15г. много рядко жълт гълъб можеше да бие черен на глас,но поради по голямата им пополярност и селекция започнаха да ги надминават.В защита на моето мнение че трите вида гълъби имат общ произход давам следният пример,имам чифт черни които в едно от мътилата ми дадоха гълъбче с бяла опашка.Това стана само веднъж въпреки този чифт да е извадил над 30 пилета.Друг пример мога да дам също,откъсваме опашките на един чирпански и един паламарски и няма кой да ги различи. Или ако кръстосаме различните видове това няма да доведе до фатален изход в по нататъчната селекция на един от дадения вид.

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #39 -: Пн 29 Януари, 2007, 08:50:48 »
При Паламарските ВСИЧКИ женски са дрезгави! И няма значение цвета на опашката или на друга част от тялото - важен е ЕДИНСТВЕНО ГЛАСА. Червеният гълъб на Танер е великолепен и може да ти послужи за ориентир за качествен Паламарски гълъб. И докато някой не качи запис с подобен глас на Сливенски или Чирпански гълъб - Паламарския гълъб ще си остане Паламарски, а не Сливенски, Чирпански, Разградски или друг подобен.
За произхода изказах само предположения, по-скоро ме интересуват приликите между Сливенския, Чирпанския и Паламарския, отколкото "доказателствата" кой от кой е произлязъл.
Виждам,че харесваш Паламарските гълъби.
Оценявам и факта, че не казваш "Паламарските са Чирпански, но...".
Но едно кръстосване иска ясни цели, достатъчно количество гълъби, търпение, много познания за унаследяването на гените и не на последно място много време.
Ти какво разбираш под кръстосване:
*вливане на кръв;
*поглъщателно кръстосване;
*някакъв друг тип крастосване.
Ако мислиш да влееш кръв - с 1-2 мъжки ще стане.
За поглъщателно кръстосване ти трябват поне 4-5 гълъба от породата подобрителка.
Има още безброй други варианти...
Кажи какви цели ще си поставиш при това кръстосване.
И да направим една хубава дискусия.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен nenos

• Нов
  • *
« Отговор #40 -: Пн 29 Януари, 2007, 18:16:20 »
Аз гълъбите ги отглеждам единственно за глас.За това и паламарските ми допаднаха толкова много.Колкото до кръстосването, то не ми е цел.Ако мога да намеря два три чифта силни паламарски и от тях вадя по някое силно гълъбче защо ми е да ги кръстосвам с чирпански.При чирпанските също се цени дължината на гласа ,но като червения на Танер са много рядко .Аз съм на принципа да взема близко родственни силни гълъби,които в много по-голям процент дават също силни,от колкото да кръстосвам отделни други.Това отнема много време,а резултатите не винаги са обнадеждаващи.                         Така че пак те питам ако имаш някой познат които има силни паламарски искам да ме свържеш с него.Предварително ти благодаря!

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #41 -: Ср 31 Януари, 2007, 08:48:00 »
nenos, прочети си личните съобщения!

При първа възможност ще ти съдействам, но най-вероятно ще почакаш "набор 2007". Ако излезе нещо си първи в списъка.
Явно при Чирпанските гълъби има две насоки - само на цвят и на глас.
Селекционирането на гълъби на глас е много по-трудно и по-емоционално. А гълъб като Червения на Танер е трудно постижим при Паламарските гълъби.
Ако вземем един качествен чифт гълъби и ги развъдим /като Танер/, резултатът ще е качествени птици, получени от близкородствено кръстосване. После трябва да се влива редовно кръв, иначе се появяват недъзите - криви крака, счупени пръсти и т.н.
Лично на мен много ми хареса една теория описана някъде във форума:
"Развъждаш 4 чифта. Всяка година махаш 2 стари чифта и оставяш 2 млади, като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си купуваш един мъжки!"
И най-важното: трябва да се обградиш с гълъбовъди с твоите интереси, колегиални, интелигентни и преди всичко "хора", с които да си разменяш качествени екземпляри и да пазите в няколко гълъбарника оня ген, който целите.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен nenos

• Нов
  • *
« Отговор #42 -: Ср 31 Януари, 2007, 20:49:19 »
Стиляне благодаря ти че взимаш желанието ми в свои ръце ,и се надявам че рано или късно ще има резултат.Колкото до мнението в последното ти съобщение във форума ,напълно го споделям.

Неактивен deyan

• Специалист
  • Публикации: 166
    • Ел. поща
« Отговор #43 -: Пт 16 Февруари, 2007, 00:09:23 »
здравейте,наскоро купих шуменски гълъби,които като ми ги продаваха ми показваха колко хубаво пеят.По късно купих други шуменски.които са досущ,като в снимките в галерията и сега като гледам паламарските по клиповете и по снимките установявам,че са същите като моите,но щекача снимки ако можете да ми кажете със сигурност.

Неактивен sss

• Доктор
    • Ел. поща
« Отговор #44 -: Пт 16 Февруари, 2007, 17:24:09 »
Откъде купи паламарските?
Чакаме снимки.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!