Автор Тема: Сакъзлий  (Прочетена 5781 пъти)

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
  • Публикации: 46
    • Ел. поща
Сакъзлий
« -: Нд 27 Септември, 2009, 15:56:51 »
Здравейте колеги,интересно ми е, някои знае ли нещо повече за тази порода,и защо не се споменава никаде по форумите ???

Forum - Bulgarian pigeons selection

Сакъзлий
« -: Нд 27 Септември, 2009, 15:56:51 »

Неактивен gilera

• Специалист
  • Публикации: 164
  • В България има запас от идиоти поне за 100г
    • Ел. поща
Re: Сакъзлий
« Отговор #1 -: Пн 28 Септември, 2009, 20:39:06 »
Колега тези дето разбират повечето са на възраст и с компа не са наясно .Но в Благоевград има един колега дето ги гледа,има запазена линия от,,Бай Нако,, Блаже се казва.Преди време работих и Аз с тази линия даже бях закупил от Наката стария саказлия.Но пуснах само кръв и я подвадих.Щото прави бели в оперението и очите на Благоевградски шарен.А сега се сетих в един стар телефон трябва да и мам снимка но незнам колко качествена ще излезе пък и кабел дали ще намеря ,но ще се постарая да я извадя.На стария саказлия е .Ще се опитам да я извадя.

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: Пн 28 Септември, 2009, 22:09:42 »
Любо,а защо се позагуби тази порода?Бай Нако много държеше на нея ,дори преди десетина години и на мен ми даде едно сакъзлийче.Между другото в една книга от 80 година за БГ-породите  фигурираше тази порода, и неиният произход,и затова ми се искаше да понапишем повече за саказлийте.Ще ти бъда благодарен, ако изровиш тая скъпоценна снимчица за форума и за моя личен архив, а аз ще намеря от галерията други снимки за да знаят колегите за къкво става въпрос.За начало ето го въпросното гълъбче,мъжкия отдясно.
« Последна редакция: Пн 28 Септември, 2009, 22:29:10 от dragosinov »

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: Пн 28 Септември, 2009, 22:24:55 »
Колега истинските саказлии имат задължително герданче, белокрайни са с пръскани глави и невероятно чисти очи като Плевенските(МАРКОВИТЕ),високо чело(БУМБЕ).В момента лафих с приятели и утре ще се опитаме да извадим снимката незнам качеството какво щее защото е сниман с 1,3пиксела.Преди 5,,,6 та и повече години ,когато го купих.

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: Пн 28 Септември, 2009, 22:26:34 »
Ето и други снимки ...

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: Пн 28 Септември, 2009, 22:33:06 »
Ми горе долу, да схвана изтината но тея са слаби на глави и герданите са по големи но общо взето като визия да .Не претендирам че разбирам от тях ,но ги разпознавам.

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: Пн 28 Септември, 2009, 22:58:06 »
В книгата пише, че произхода е именно от кръстоска между плевенски и ломски гълъб.От тук идва чистото око,а от ломските по-острата глава  ,герданчето и пръските по крилата.Ако говорим за носия, това са две от породите с най-стоиностна носия в България поне според мен.......По късно навлиза и кюстендилския бял гълъб,ако намеря книгата ще препиша цялата информация.
« Последна редакция: Вт 29 Септември, 2009, 21:13:54 от dragosinov »

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: Вт 29 Септември, 2009, 22:06:27 »
Ето и  още в червено...

Неактивен vlado

• Специалист
  • Публикации: 107
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: Сб 31 Октомври, 2009, 22:24:06 »
Много интересна порода.Ако имате още снимки или информация за породата ще се радвам да споделите.
Колкото повече-толкова повече!

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: Сб 29 Май, 2010, 17:21:11 »
Сакъзлий...Сакъзлиите са много красива крайдунавска порода гълъби.Получени са чрез кръстосване на бели и донеци в Лом,Видин и др.,откъдето са разпостранени и в други населени места,най-вече в Кюстендилско.Сакъзлиите имат средно по големина тяло,крака и опашка.Човката е къса и дебела.Очите са светли с бели клепачи.На главата имат по 1 или 2 качула.Крилете се държат под опашката.Тялото отгоре е черно,а крилете са с бял и черен цвят(пръскани).Опашката кръстът и главата са черни,а гърдите бели.Летателната способност на сакъзлиите е много добра.Архив от 1969 година.Книгата се казва "ОТГЛЕЖДАНЕ НА ГЪЛЪБИ"от Стефан Тончев.В книгата са описани само породите които са били най-разпостранени по това време,и тези които са създадени в нашата страна.

Неактивен tren4ev1957

• Нов
  • *
  • Публикации: 4
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: Нд 19 Юни, 2011, 07:53:27 »
Здравеите,тази порода гълъби се позагуби като" бял люляк "и oще няколко породи които просто бяха много ценни по онова време.сега почнаха хората да се осещат и да си връщаме до колкото можем разбирасе това което сме изгубили.типична БГ черта.Сакъзлиите се позагубиха защото почна да се набляга на' седлатата шарка",но всичко е въпрос на време,и даи Боже един ден па ако ще и в стандарта на" Благоевградски шарен "да се вмакне тази красива изчезваща порода.

Неактивен tren4ev1957

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: Сб 23 Юли, 2011, 23:52:57 »
Колега скоро време ще препиша произход и стандарт на сакъзлийте от 1972 нека ми донесат книгата (21)

Неактивен dragosinov

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #12 -: Нд 31 Юли, 2011, 15:07:17 »
Колега как е .Какво стана със стандарта. ???Как се казва книгата?

Неактивен tren4ev1957

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #13 -: Нд 31 Юли, 2011, 15:41:38 »
ИМАИ ТЪРПЕНИЕ ОШЕ МАЛКО.СЕГА СЕКИ Е НА МОРЕ ;)

Неактивен tren4ev1957

• Нов
  • *
    • Ел. поща
« Отговор #14 -: Сб 06 Август, 2011, 17:27:41 »
Сакъзлийте са създадени в северна България,чрез кръстосване на видински-ломски гълъби и бели донеци.По късно като се разпространяват в Кюстендил и региона и им вкарват  и кюстендилски бели и плевенски.Сакъзлийте са със средно по големина тяло 32-35см.Глава кръгла черна с къса и дебела човка с дължина 12-14мм сочеща леко напред(целта на селекционерите е да сочи надолу).Очи светли( бистри)с бели клепачи.Със задна корона разположена от ухо до ухо прилепнала до главата.Врат средно дълъг дебел сливащ се постепенно с тялото което е хоризонтално с крила под опашката.Опашка дълга с над 14 пера  разположени в лека полудъга черна на цвят.Крака леко дълги неоперени (цел на селекцията са къси крака).Цвят и шарка.Предомно черно бели със строго симетрична шарка.Черна глава с бяло на челото бял  кръг на врата(гердан) непрекъснат които минава и по горната част на качула.Черни капаци с бели  петна (пръски,точки) по тях, белокраен.отдолу над краката също е бял.С черен кръст( кочан)дълъг което предава изключителна елегантност на гълъба.Срещат се и червено бели гълъби.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Дано да съм бил точен, че книгата е на Руски език и е доста старичка и оръфана,но има интересни неща.