Автор Тема: Унаследяване на цветовете и оперение  (Прочетена 11332 пъти)

Неактивен gilera

• Специалист
  • Публикации: 164
  • В България има запас от идиоти поне за 100г
    • Ел. поща
Re: Унаследяване на цветовете и оперение
« Отговор #30 -: Вт 14 Юли, 2009, 11:17:05 »
Чанко качих ти белия за да установиш разликите а не за да се заяждам.Виж колегите с варненските мисля че моя доста по прилича на тях.Но е Кюстендилски и има разлика не са еднакви затова всеки има право на избор какво да гледа.

Що се отнася до твоите бели ще ти кажа аз какво не харесвам,глава плоска ,трябва да бьде крьгла,човката трябва да бьде продьлжение на главата,околоочие грубо вече е демоде.Ще ти кажа още разлики твоите нямат крьс, моите имат това за мен е особенос за нашата порода но за ваща е тькмо обратното.Така че може да си спорим с дни.Не трябва да се остроумничи за дадена порода без да се знаят особените и белези.

За цвета;

Пьрво това е доминантно червено.Второ алестото червено е рецесивно.Трето шарката на червената гьльбица е стандарт в породата и е доминантна по цвят.Но що се отнася до количеството да в общата маса има дефекти в оперението.За това вкарах ето този гьльб за да затвьрдя оперението.

Виж това пиле голо и прецени твоите бели така ли се развиват.
« Последна редакция: Вт 14 Юли, 2009, 18:59:29 от gilera »

Forum - Bulgarian pigeons selection

« Отговор #30 -: Вт 14 Юли, 2009, 11:17:05 »

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #31 -: Вт 14 Юли, 2009, 11:45:39 »
Чанко а лично за мен това е иконата кьм която трябва да се стремите,това е елитен бял Варненски!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
« Отговор #32 -: Вт 14 Юли, 2009, 16:21:56 »
Не разваляйте иначе хубавата и образователно насочена тема! Използвайте скайп и ЛС!

Любо, не ми каза познах ли цифрата?
Генетиката е непроста наука.
Имам и друг въпрос. Един екземпляр може да е хомозиготен (два еднакви алела на гена) но с рецесивен ген. Ако той бъде чифтосан с друг хомозиготен екземпляр, но с доминантен ген, какво би се получило и как би следвало да се постъпи?

Наистина ХУБАВА ТЕМА!
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #33 -: Вт 14 Юли, 2009, 19:05:58 »
Здравеи Людмиле приято ми е да говоря с човек които разбира нещата.

Вьпроса ти ми звучи така (aa) хомозиготен с рецесивен алел, например качул.
И хомозиготен АА с доминантен алел например гладкоглав.
То поколението са само гладкоглави.С генетичен запис Аа.

Мисля че по ясен немога да бьда.А друг е вьпроса какво искаш да правиш от там на татьк.Има доста вьзможни вариянти,и в ляво и в дясно и по средата мисля че ме разбираш.

Що се касае за вьзможните комбинаци от моя вьпрос ,мисля че си взел за база на изчисленията двойно спиралната верига на ДНК за човешките хромозоми които са 46 и от там малко нещата са се оплели в изчислението .Защото вьзможните комбинаци при човека мисля че са 6800.Пьк на гьльба хромозомите са 80 не 46.Но вьпроса беше в друга посока.Както и да е.Важното е че си се сетил.

А що се отнася до темата,,БЛАГОДАРЯ,,за хубавите думи.
« Последна редакция: Вт 14 Юли, 2009, 19:12:50 от gilera »

Неактивен stoqn66

• Нов
  • *
  • Публикации: 15
« Отговор #34 -: Вт 14 Юли, 2009, 19:29:09 »
колега gilera ako мога да попитам имам двойка руски тигри който до момента са ми дали 14 пилета като само две са с окраската на маиката и нито едно на бащата като другите 12 на нито едно пиле окраската не се повтаря .Възможно ли е да дадат пиле с окраска на бащата ???Благодаря ти предварително

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #35 -: Вт 14 Юли, 2009, 22:03:27 »
Колега породата не ми е позната но звьни на скаипа ще ти кажа някои неща от гледна точка на практиката.Но преди това трябва да ми обясниш какво си правил в линията че това е основното.

gilera85

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #36 -: Ср 15 Юли, 2009, 09:34:00 »
Вьпроса ти ми звучи така (aa) хомозиготен с рецесивен алел, например качул.
И хомозиготен АА с доминантен алел например гладкоглав.
То поколението са само гладкоглави.С генетичен запис Аа.

Мисля че по ясен немога да бьда.А друг е вьпроса какво искаш да правиш от там на татьк.Има доста вьзможни вариянти,и в ляво и в дясно и по средата мисля че ме разбираш.

Задавам въпросите си принципно, за да може да се развива темата и всички да понаучим нещо!
"Човек цял век живее, цял век се учи и пак будала умира!" Радой Ралин - това беше ОФФ ТОПИК

Та именно от самата практика съм се убедил, че не всичко написано е вярно! Тази година имам една двойка Плевенски, които съм събрал просто без идея, по любов. Мъжкият е син на качулат и гладка (по нашия край на гладките им казваме дюзави), а женската е гладка, която произхожда само и единствено от гладки. В момента от тях имам 3 пилета от които едното е качулато - проява на рецесив! Да допуснем, че мъжкият е Аа, а женската АА то не би следвало рецесива да се проявява, при все че никой не може да спре унаследяването му и да се прояви, когато бъде съчетан с хомозиготен аа или друг хетерозиготен Аа. И друго - ако качула е строго рецесивен ген, той се е проявил и при бащата, в последствие и при пилето му?!
0879911166

Неактивен sss

• Доктор
  • Публикации: 213
    • Ел. поща
« Отговор #37 -: Ср 15 Юли, 2009, 10:20:20 »
Людмиле, и аз съм мислил по подобен въпрос.
Може ли да се каже категорично, че качула е рецесивен признак при всички породи?
Според мен всяка порода си има доминантни и рецесивни признаци, в някои случаи различаващи се от общоприетото.
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #38 -: Ср 15 Юли, 2009, 12:39:15 »
Здравеите колеги;

Стана наистина интересно.Нали знаете че има и изменчивост.Интермедиарност,модификациона изменчивост,Мутация.

Що се отнася до конкретния случаи ще кажа следното.За доминантните и рецесивните белези са твьрда величина.Или другояче казано,всичко което не притежава скалния гьльб е рецесивно.Мога да изброя всички рецесивни и всички доминантни белези .И начина им на унаследяване.Доказани от професори през годините.

За конкретния случаи.
Има разлика дали се работи с мьжки или женски екземпляр АА.
Защо;
Защото в случая ако си честен,ще кажеш че пилето което си извадил с качул е женско.
Защото един бик струва колкото цяло стадо крави, стара бьлгарска поговорка.
Предаването на белезите при мьжкия и женския екземпляр стават по различен начин.
Вероятноста на 8 пилета 2женски качулати е над 90%.

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #39 -: Ср 15 Юли, 2009, 14:56:09 »
Още незнам пола на пилето, но наистина прилича на женско. Не виждам причина да не сме честни!

Интермедиацията е, когато в първото поколение, някой екземпляр не прилича на нито един от родителите, но се отличава със същите белези като тях в съотношение (50:50%). Това е тъй наречената непълна доминация.

Мутацията е наследствена промяна на ген или генотип, проявяваща се с един или няколко отличителни знака.

Наследствената промяна на отличителните белези или на външния вид (фенотип) под ВЛИЯНИЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА - МОДИФИКАЦИЯ!

Значи в моя случай изключваме модификационната изменчивост!

Колкото до различното унаследяване от мъжки и женски екземпляри, мога да кажа единствено за пола.

Гълъбът (мъжкият) има два полови хромозома, които се отбелязват с ХХ, а гълъбицата само един Х0. Двете малки по принцип приемат хромозомите, както следва:
1. Х от бащата и Х от майката - ХХ
2. втория Х от бащата и нулата на майката - Х0

в 90 % от случаите гълъбчетата от едно люпило са мъжко и женско, но предполагам всички сме имали 2 женски или 2 мъжки гълъбчета от люпило. Тук как си го обяснявате това?
« Последна редакция: Ср 15 Юли, 2009, 15:10:31 от LudmilDo »
0879911166

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #40 -: Ср 15 Юли, 2009, 21:38:30 »
Людмиле много добьр от говор .Знаех си че си на ясно ,но за унаследяването на мьжкия и на женския индивид ще изчакам и мнението и на други след това ще обясня това което знам.А точно от там изхождам за твоито пиле.Всичко което си написал е така.Мерси че си честен и открит.
« Последна редакция: Пт 17 Юли, 2009, 10:45:33 от gilera »

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #41 -: Нд 19 Юли, 2009, 23:23:51 »
 ;)

стоян шумен

• Гост
« Отговор #42 -: Пн 20 Юли, 2009, 00:22:36 »
 ;)

Неактивен LudmilDo

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #43 -: Пн 20 Юли, 2009, 09:57:06 »
Какво стана с изчакването?!
Любопитството ми се е обострило!
0879911166

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #44 -: Вт 21 Юли, 2009, 22:02:32 »
Колега звьни на скаипа ако искаш на драго сьрце ще говоря с теб но повече няма да пиша,не си струва вече сьм сигорен на 100% много ми се набра всяка сьбота спорове в кьщи и караници писна ми !!!! И ние няма да исправим нещата вече сьм убеден.Тьпотията ходи по хората това е.Извинявам се никои не искам да засегна.