Автор Тема: Унаследяване на цветовете и оперение  (Прочетена 11074 пъти)

Неактивен gilera

• Специалист
  • Публикации: 164
  • В България има запас от идиоти поне за 100г
    • Ел. поща
Re: Унаследяване на цветовете и оперение
« Отговор #15 -: Ср 17 Юни, 2009, 09:51:42 »
Специални благодарности за мнението и позицията на Модератора и Теди.И двамата сте бескраино прави,маи порочния крьг в нашата мила татковина никога няма да бьбе искоренен.Благодарности и за останалие колеги които изразиха мнението си.По добре е да изразиш мнението си каквото и да е то от колкото да мьлчиш,за да има гласност и сьпричастност.За да се чуе сьгласието или несьгласието по даден проблем.Така мисля Аз,благодаря!!!

Forum - Bulgarian pigeons selection

« Отговор #15 -: Ср 17 Юни, 2009, 09:51:42 »

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #16 -: Чт 25 Юни, 2009, 03:29:31 »
Знае ли някои от вас колеги колко схеми на наследствени белези са познати на човечеството,(ГЬЛЬБОВЬДИТЕ).ОТ ЦЯЛ СВЯТ.    ПРИ положение че гьльба има 80 хромозоми.

отгоавора Е КРАТЬК И САМО ЕДИН.    ,,ЧАКАМ ГО,,

И ТУК АКО НЯМА ВЕРЕН ОТГОВОР,НЕ МЕ СЬДЕТЕ ЗА ПРЯМОТАТА !!!!!!!!!!!!!!!ВИЕ СТЕ ГЛЕДАЧИ ,,(ЧИРАЦИ,КАЛФИ,И ПОТРЕБИТЕЛИ НА СКЬПИ КОНСУМАТИВИ),ТОВА Е ИСТИНАТА НЕ СЕ ЗАСЯГАИТЕ А ОТГОВОРЕТЕ.

ОЧАКВАМ ВИ В ПОРЕДНИЯ СПОР !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Сьщо и великите ветринари!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Кога ще проговорите на езика на гьльбовьдите.Без реклама без корист и с много уважение кьм хляб даващите потребители.Неви ли е срам.

Чакам ви на дуел.№1

Послеслов

Учете се от професори като ВОРОНОВ и сьщевремено гьльбовьди.БОНУС.

Не сьм доктор нито професор но обичам гьльбите както детето си, и искам да пребьдат,за да знаят и седващите поколения за тях.

БЛАГОДАРЯ

Ако незнаете питаите гугьл разтьрсете се опровергаите ме.
Един срещу всички ,и всички срещу един.Това е, на мен ми стиска.
« Последна редакция: Чт 25 Юни, 2009, 12:40:53 от gilera »

стоян шумен

• Гост
« Отговор #17 -: Чт 25 Юни, 2009, 06:35:17 »
gilera от мен браво радвам се че има такива хора продължавай.

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #18 -: Сб 11 Юли, 2009, 17:41:16 »
Колеги незнаете!!!!!!!!!!!!!!!! Това е което разбрах.

Имах огромното желание да стане дебат но не стана.Достатьчно изчаках.

И ще ви кажа какво ми каза един колега мисля че е прав.

Ще се опитам да цитирам.

Любе шкембе чорбата я обожаваш след запои, нали.Отговорих да.
Шкембе има в всяка крьчма,нали.Отговорих да.
Защо ходиш на шкембе в Банкя на 25километра.Отговорих защото там най много ми харесва.
Е затова готвача маисторлька си не дава.
Така че спри да им отваряш очите!!!!!!      Дословно.

Според мен така не трябва,но принципно е сьвьршено прав.

Така,че ако заради това мьлчите разбирам ви .................
Вьв всеки занаят си има майсторльк,и всеки си го пази за себе си.За да остави почерка си.

Друго нямам какво да кажа.

Неактивен sss

• Доктор
  • Публикации: 213
    • Ел. поща
« Отговор #19 -: Сб 11 Юли, 2009, 18:50:39 »
Gilera, не се ядосвай, човече.
Много хора разбират какво правиш и го одобряват.
По отношение на "майсторите"  -такъв ни е манталитета. Колко прекрасни ята гълъби станаха на супа след смъртта на доайен на дадена порода, който не контактува с никой и не си дава занаята?!
Всеки пуснал 5-10 или повече чифта в гълъбарника си и си мисли, че ще направи перфектната линия. Да, ама така не става. Защото след 5-7 години усилен труд гълъбите се израждат и вратата за всякакви болести е широко отворена.  
Преди време тръгна една вълна от "инакомислещи" /адекватни на времето си/ гълъбовъди. Те знаят какво значи приятелството в гълъбовъдството, знаят смисъла на сдруженията и дружествата, подготвят се и вземат участия в изложби/а не пазари/, следят новостите и т.н. Те са и ще бъдат движеща сила.
Тези хора лесно се разпознават сред останалите гълъбовъди.
А по отношение на възможностите, които ни дава интернет - много хора качват снимки в галерията от години, но не могат да проумеят, че това не е чат, не знаят, че форума е мястото за контактуване.
Ще ти дам пример:
Във Vbox7.com преди около 2 години членове на този форум качиха първия клип с песен на Паламарски гълъб. Сега записите са около 1000. Но за 99% от потребителите това е Сайта за Паламарски гълъб?!? Което няма как да е истина!
Колко хора пропищяха от болести във форума и нито един не направи поне един едноминутен клип на болните си гълъби и гълъбарника си, за да даде ясна представа за симптомите на желаещите да му помогнат!
Като бяхме деца, приятели ни бяха комшийските деца и съучениците - тоест на териториален принцип. Всеки си имаше собствено хоби, интереси и т.н.
Сега, благодарение на Интернет само за 30сек. можеш да си намериш приятел от твоя град с твоето хоби и интереси. Кеф ти гълъбарство, кеф ти лов, кеф ти риболов и т.н.!!! Аз лично ги намерих и продължавам да ги намирам.
 Поздравявам те за усилията които полагаш! Има кой да го оцени!
« Последна редакция: Сб 11 Юли, 2009, 18:53:14 от sss »
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
« Отговор #20 -: Сб 11 Юли, 2009, 21:53:15 »
НАПЪЛНО ПОДКРЕПЯМ СТЕЛЯН,НО ВЪПРОСА МИ Е КЪМ ДЖИЛЕРА  КАТО ИСКАМ ПРЕДВАРИТЕЛНО ДА ПОДЧЕРТАЯ  ЧЕ ПОДКРЕПЯМ И ХАРЕСВАМ ТОВА КОЕТО ЗАПОЧНА НО ИМАМ ЕДИН ВЪПРОС ОТНОСНО ГОТВАЧА В БАНКЯ :след като никой не си дава занаята как така се  получава, че там шкембето е най добро???
SM 0888693424

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #21 -: Сб 11 Юли, 2009, 23:04:33 »
Едно голямо браво на колегата SSS ако всичи сме на това мнение супер,но несме.И това е доста жалко.Разбрах те и изказването много ми хареса,защото е чесно и без корист.Без да те познавам усещам професионалното ти виждане за нещата от гьльбарската практика.Расьждавам по подобен начин,и помагам с това което знам.Всезнаещи и всеможещи хора няма.И Аз тьрся помощ когато незнам и това е истината.Защото човек винаги нещо незнае,пьк интернет помага за това стига човек да е открит.И приятели се намират,че и по добри от тези дето сме израсли.

А на Кьнчо отговора ми е.Ми май трябва да почакаме готвача да по остарее та да предаде рецептата на идното поколение.Явно старото мислене лесно неможе се изкорени.Ще предаваме от баща на син ,от дядо на внук и така.Жалко е но е така.Та готвача май от там знае рецептата.

Неактивен Станко Х. Кондакчиев

• Специалист
  • Публикации: 165
    • Ел. поща
« Отговор #22 -: Сб 11 Юли, 2009, 23:36:39 »
Ех колеги колеги смятам че сте чували приказката че от всяко дърво свирка не става.Нещо не ти ли се отдава колкото и да се стараеш все някъде ще ти куца работата.Гълъбар се става със постоянство и последователност.Не се сърдете на хората които на пръв поглед не казват нищо.Човек ако е наблюдателен ще забележи че подсказват по някакъв начин но да има кой да го разбере и ако види че си заслужава труда може да започне да обяснява с подробности тогава.ОТ МЕН ДА ЗНАЕТЕ:ЗАНАЯТ НЕ СЕ УЧИ ТОЙ СЕ КРАДЕ!

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #23 -: Нд 12 Юли, 2009, 22:59:27 »
Колега безкраино си прав , много хубави мнения видях и всички сте прави.В зависимост от гледната точка.Ще по размисля пьк решението няма да е лесно.Аз лично умирам за човещината но гьльбарската работа както викат колеги ,,курвенска работа,,извинявам се но цитирам дословно.Много неща не са както трябва,но дали ще ги изправиме незнам.Аз сьм сравнително нов вьв форума но прочетох доста обстоино постовете,които сте писали уважаеми колеги.В началото на ваще регистраци доста неща сте казали но след време явно сте разбрали това което аз сега разбирам .Благодаря ви за което.

Станко доста си хитьр човек според мен,Евала.

По думите ти разбирам че си от старата генерация,приеми го като комплимент.
Без да те познавам,(клише),сьм убеден че си вещ в доста неща,и си добре разбрал обяснението ми за цветовете.А то е основата на VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV.

Още много неща ще говоря с вас но предпочитам на живо.

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
« Отговор #24 -: Пн 13 Юли, 2009, 11:44:26 »
мисля, че отговора на въпроса ти е 6400.
и аз имам въпрос?! Как би тествал гълъб за хомозиготност по няколко признака. Например, цвят, качул, премятане, цвят на ретината?! Предварително благодаря!

Людмил Добрев
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #25 -: Пн 13 Юли, 2009, 20:05:30 »
Колега от това което знам,и от опита които имам мисля че;

Пьрво;

Проверка на повече от два белега на ведньж не трябва да се прави.Просто не е точна а още повече е за хора с доста голям стаж и бескраино добри познания за породата и неините специфични особености.Защото примерно цвета на очите е свьрзан с цвета на главата.Така че трябва да се подходи доста внимателно.За да не се получат обьркваня.

Второ;

Хомозиготния екземпляр задьлжително се сьешава с хетерозиготен индивид по проверявания признак.И в поколението ако се появи дори и един индивид които прилича на хетерозигота то проверявания индивид по проверявания признак е ХЕТЕРОЗИГОТЕН.

Трето;

Лично Аз преди да сьм затвьрдил даден белег,които да се предава устоичиво в следващите поколения не пристьпвам кьм подобряване с друг белег.
Винаги правя тест крьстоска.Губи се време и труд но така е с нашите породи.Поради това че повечето гьльбари премьлчават истината за родословието.Което сьответно е в ощьрб на купувача.С цел да бьде осьществена продажба на всяка цена.
Дано отговора да отговори на очакванята.

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 90
    • Ел. поща
« Отговор #26 -: Пн 13 Юли, 2009, 21:40:48 »
 #Колеги знаете ли защо моите гьльби ги наричат измислени по нашия краи.Защото вкарах в тях 4 породи гьльби но мисля че резултата е добьр .Зная какво правя ,и затова резултатите не закьсняват# -gilera - би ли изтълкувал написаното / измислени / какви са ти птиците и при положение,че си вкарал 4 други породи би ли споделил кои и какъв е резултата - нова линия на база тези 4-те или просто - компилация от тях. Можеш ли да твърдиш, че твоите производни имат поне 3 разлики освен разцветката за да ги отделим като други.
                                               Надявам се ще бъда разбран правилно и ще получа адекватен отговор - за което благодаря!D:\vsi4ko\Чанко\гълъби-2008\късоклюни-2008\CIMG4727.JPG

п.п.   бих бил доволен на компетентно мнение от твоя страна - определи тази птица като каква е пък и последната гарга да е-шегувам се. Чакам!!!
« Последна редакция: Пн 13 Юли, 2009, 22:11:40 от chanko »
GSM-0894788865-" Може да вървя бавно, но никога назад " Е.Л.

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #27 -: Пн 13 Юли, 2009, 23:19:19 »
Чанко в основната на Благоевгратски шарен сьм вкарал плевенски,руски бял кьсоклюн,варненси карабаш,и на баи Данчо от Кнежа от ролерите.Това вкарах в линията за 11г.Като сьм впрьсквал еднократно от всички кьм двете основни лини.След което ползвах само цените екземпляри ,,подобрени,,А що се отнася до качеството което сьм постигнал можеш и сам да направиш сравнението в галерията.За това казват че гьльбите са измислени,като са толко вещи нека си ги сьздадьт.Линията е подобрена 100крато нима не виждаш.А що се отнася до разликите,виж човки ,виж глава,опашка околоочие ,крака,оперение,очи.Когато захванеш такива ще ти станат ясни и други неща.

Снимката която си качил е на САКАЗЛИЯ представител и разновидност на благоевгратския шарен отглежа ги Блаже в БЛАГОЕВГРАД.Бяха голям хит по онова време.

В момента вкарвам в линията и алфелди,доста труд защото гьльба е силно затвьрден и брака е голям.

Ако друго те интересува звьни на скаипа ще поговорим.Ето и едни от,, измислените гьльби,,последния е основния гьльб сьздаден от предците ни.Е имали подобрение според теб или и лупи трябва да раздавам.

Неактивен gilera

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #28 -: Пн 13 Юли, 2009, 23:43:38 »
Чанко тази гарга е твоя ,направи сравнението с моя гьльб.Огледаи добре преди да пишеш.И тук ако не виждаш разлика никои неможе да ти помогне.

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 90
    • Ел. поща
« Отговор #29 -: Вт 14 Юли, 2009, 10:10:13 »
gilera, определено помощ не ми е необходима и не за това  коментирам- но във твоя стил . " Гаргата " - D:\vsi4ko\Чанко\гълъби-2007\Чанко 072.jpg наистина си е моя, но в пълния смисъл родители, пра и пра родители също, а резултата днес е: D:\vsi4ko\Чанко\гълъби-2008\късоклюни-2008\CIMG4734.JPG този . Сега gilera ако ли пък ти не виждаш разлика аз ще спра да коментирам. Изказвам мнението си за твоя гълъб една човка* която считам ми е ясно от къде идва - но за това определено в скайпа * в която може да се желае още-според мен-и моето виждане което не искам да налагам разбира се- нищо друго което би ме впечатлило за да го коментирам - дори има и доста забележки - глава-не чело което наистина е добро,околоочие, общ изглед и съразмерност фигура и др.- и ако ми предложиш да ти покажа такъв не бих могъл защото нямам, но нали това е интригата всеки да работи в своята свера на виждане. Така че ще ти кажа дефекта на моята гълъбица - женска е, по тънка и изнесена напред човка това е другото е само пожелания и вярно винаги трябва да се работи всеки в своята насока. Пиша това защото определено и двамата нямаме определен стандарт който да преследваме и подобряваме-вероятно го създаваме в което няма лошо. Апропо пъстрия - по горе за мен е пъстър-а не съкъзлия или както там може би ги водят няма нищо ама абсолютно нищо с птиците от вашия регион и то се вижда от пръв поглед. Благоевградските птици са коренно различни и всеки още повече ТИ би трябвало да ги разпознаеш. Колкото за шарените които представяш - трябва да ти кажа, че според мен бягаш от основното ,което искаш в момента да възстановиш - шарката която колегите с най долния фотос наистина могат да се гордеят-но определено твоите птици имат пък други предимства . И пак въпросче - Защо задържате този цвят според мен междинен ,а не основен имайки предвид - червено ,черно ,жълто и синьо- а не сиво. Нищо лично интересно ми е? gilera - смясам ,че сме зрели мъже и колеги за да знаем, че това което пишем е единствено и само по нашето хоби, и всяка информация от нета би ни помогнала - вероятно в неговото развитие. Поне за мен е така. Това което ти пиша и отговарям е далеч от идеята за каквато и да бъде интрига. Харесвам белите и пъстри птици - споделям мнение и обичам да коментирам. Пък и предполагам ти също очакваш това!!! ПОЗДРАВИ !!! :\vsi4ko\Чанко\гълъби-2007\Чанко 072.jpg
« Последна редакция: Вт 14 Юли, 2009, 11:18:49 от chanko »
GSM-0894788865-" Може да вървя бавно, но никога назад " Е.Л.