Автор Тема: ПРОИЗХОД, РАЗВИТИЕ И ПОРОДЕН СЪСТАВ НА СТАТНИТЕ КЪСОКЛЮНИ ГЪЛЪБИ В БЪЛГАРИЯ  (Прочетена 11817 пъти)

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
  • Публикации: 90
    • Ел. поща
                  Не исках да влизам в дебати относно писаното, но явно се налага още някои уточнения. Отново ви заявявам-НЕ СЪМ ИМАЛ И НАЙ МАЛКАТА ИДЕЯ ДА ПРЕДЛАГАМ КАКЪВТО И ДА БИЛО СТАНДАРТ за нещо което не е обект на темата! Считам , че и от страна на колегите  вкарването на такива не е на точното място. Заставам зад това което съм написал - ОСВЕН АКО МЕРКИТЕ ТОГАВА СА БИЛИ - СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ - и както всичко малко по раздути / шегувам се / това си е истината Людмиле - това са спомените-това е и желанието да кажа и лично моето да видя отново нещо с тези габарити и аз не мисля ,че са преекспонирани. Тук има и един друг момент-може да имаме различни начини на измерване - НО ТОВА ГО ОСТАВЯМ НА ВАС да го разтълкувате тъй като мисля че ще е интересно дали знаем как това се прави - ПЪК И ВЪЗМОЖНОЕ И АЗ ДА ГРЕША - човешко е. Друго няма да коментирам не че не е нужно но според мен не му е дошло времето. Харесва ми, имаме толкова младо попълнение КОЛЕГА и то не къде да е а при НАС - любителите на този вид птици. Здравей " ЗЛОБЧО " Стиляне. Надявам се това ти увлечение да не ти попречи на основното в момента-защото на 15 години -еееех... кога минаха имаш да вършиш доста ама доста по сериозни неща, които пък надявам се ще ти помогнат да се наслаждаваш в един момент ама наистина да се наслждаваш на ХОБИТО което си избрал - което не ме разбирай неправилно е вероятно по добро от много други и в никакъв случай не е НЕСЕРИОЗНО . Пожелавам ти успех при нас !
« Последна редакция: Пт 05 Декември, 2008, 12:19:00 от chanko »
GSM-0894788865-" Може да вървя бавно, но никога назад " Е.Л.

Forum - Bulgarian pigeons selection

Неактивен vlado

• Специалист
  • Публикации: 107
    • Ел. поща
Здравейте,
1.Плевенските и варненските не могат да бъдат по 40см!!!Признавам че и аз съм виждал огромни екземпляри доближаващи тая цифра.Но това са изключения и е недопустимо,поне според мен.Вземете линийка и премерете собствените си гълъби.Ще откриете че са с дължина(от върха а гърдите/човката-все същото, до върха на опашката) между 27 и 35см.Средно около 30см.Което е ОК.
2.Людмиле, точно там е проблема на породата,точно в тая реплика "аз ги харесвам такива".Ти си разумен мъж, недей така,говорим за стандарт а ти:"аз ги харесвам без гръб"-като ломски или бял варненски, или "аз ги харесвам нежни",увличаш се по на Милчо нежните гълъби(които са много красиви но са прекалено нежни за Плевенски, той ми е приятел и няма да  ми се разсърди).При плевенските трябва да има полов диформизъм(мъжките да се различават от женските) и ти го знаеш много добре.Да не станем като ония младежи дето неможеш да рзбереш момченце ли е момиченце ли? :))).Недейте така с това "аз ги харесвам еди как си".Така обърквате и увличате по неправилни неща младите гълъбовъди като Стилян/Злобчо-браво младеж това е изключително похвално че на тия години се вълнуваш и отглеждаш сериозни породи.И аз някъде там(14-15) се отказах от детските породи гълъби и почнах плевенските.
Има други които пък ги"харесват" с огромни очи които чак излизат от рамката на главата и приличат на индианци или японци - това е смешно.В Плевен на изложбата имаше за точно за това конфликт.Също и за гълъбите от Благоевград или Петрич(забравих) които имаха изключителни качества-поздравления колеги но бяха с толкова нежни(да не кажа друга дума)човки че като ги видях и в първия момент си помислих"ебаси тия момчета са докарали 30женски"Дано и те не ми е разсърдят щото знам че са чувствителни,ще кажа:Момчета виждал съм някои ваши гълъби които биха били чест за всеки гълъбовъд.Включае и за мен.
Аз също си имам мой си предпочитания, но по никакъв начин не се стремя да ги затвърждавам или да тръбя "ето това е истината".
Искрено се надявам да не съм засегнал никого.
Колкото повече-толкова повече!

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                   Съгласен съм с теб Владо. Но аз никъде не съм казвал Плевенски или Ваярненски говоря за птиците от този вид по -принцип а това че определени хора не ги харесват не знам колко си годишен но определено си чувал баснята за лисицата и гроздето.... Ти твардиш за някакъв си силно изразен полов деморфизъм и едва ли не сравняваш нещо което наистина е толкова красиво с нещо ,което е толкова объркано-при хората смятам че не си прав-няма място за такова сравнение. Между другато следя коментариите ти под петричките гълъби - петрички защото явно те не са Плевенски тъй като мъжките ги припознаваме за женски пък и имат фигури като на фенери - пък и харесват на всички дори и на теб - който не искам да ме разбереш неправилно определям като върл фен на Плевенските та по това толкова пак Ви повтарям талкувайте правилно заглавието на темата и всичко ще си дойде на мястото-защото и вие самите мислите това което се старая да обясня и аз!                                                                                                                                            ПРОДЪЛЖАВАМ ПО ТЕМАТА :       С М О Л Е Н С К И       Г Р А Ч                                                       Произхода на породата е неизвестен. Черните смоленски турмани са наричани ГРАЧи поради блестящото им черно оперение.Преди години са били малко, и са отглеждани предимно в градовете Смоленск,Москва,Тула,Петербург,Тула и Казан.Гълъбите от тази порода са особенно претенциозни от към страна на развъждането и храната . Поради сравнително малкия брой птици гълъбовъдите често са практикували близко родственното развъждане, което ще рече чифтосване на майка и син, баща и дъщеря,брат и сестра и близки братовчеди което пък нерядко е водило до нарушаване имунната система на произведените птици. Н.А. Василев -пише: " тези птици дават достатъчно потомство,но през зимата потчи всички заболяват и млади и стари - и за около 2-години % смъртност се повиши дотолкова ,че при мен не остана нито един ГРАЧ . Впоследствие разбрах че това се дължи на факта че птиците бяха произлезли от едни и същи родитери,братя и сестри" Опитите в развъждането с подобни на ГРАЧовите птици не са довели до никакъв резултат-и резултата бил достатъчно малко количество чистокръвни грачове. Още през 1927 год.на Московското изложение за били представени последните четири ГРАЧа на К.Я.Малютин, от които при развъждането им са произведени жълти и червени пиленца. Те са влезли в последствие в развъждането им с други птици подобни на този вид и цвят с подобни външни белези.                  Смоленския турман ГРАЧ има сравнително едра фигура. Неговата дължина е варирала от 36-38 линейни сантиметра. Той е бил с къси силноразвити неоперени крака. Глава с кубически форми, с много широко чело. Очите са сребристо бели с бели до жълтеникави нежни клепачи. Клюн къс и дебел,бял и леко сочест надолу.Ноздри силно развити с малка брадавица под човката. Тяло удължено с крила свлечени ниско под опашката. Оперение черно блестящо със силни зелени-бронзови отенъци по шията и гърдите.  В началото на 30-те години на ХХ век са се появили и жълти и червени ГРАЧове, които са наследници в породата на Смоленския ГРАЧ.
« Последна редакция: Нд 07 Декември, 2008, 22:41:48 от chanko »

Неактивен vlado

• Специалист
    • Ел. поща
Чанко, не се познаваме, но мога да те уверя че съм последния човек на земята който би могъл да бъде лисицата във въпросната басня...
Колкото до повечето гълъби от югозападния регион, да смятам ги за красиви-но не и за съвършени.В галерията има няколко птици за които бих го казал(във старата галерия бяха повече).
Темата е страхотна,благодаря за нея.Чета с интерес за руските породи сходни на нашите.Щом си запознат със такива сходни породи би ли сложил тук снимки и текст както за смоленския грач.Интересно е.Също така има и някои румънски и сръбски гълъби които според мен имат сериозен "пръст" в основата нашите гълъби(или обратното :) ).
Продължавай.

Неактивен deyan

• Специалист
  • Публикации: 166
    • Ел. поща
колеги и хиляда стандарта да се направят,хората ще си ги харесват такива,каквито си ги харесват и никой стандарт няма да ги накара да сменят насоките си на селекция.просто на едни ще им допадат повече,на други по малко

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                           Специално за Владо. Вероятно ставам банален след всеки пост да се обяснявам, но аз предупредих за коректен и цивилизован диалог и считам ,че до момента го спазвам. Никого не визирах с изказа от баснята - а написването бе продиктувано единствено от това , че болшинство гълъбари правят точно това - НЯМАТ ЛИ В КУРНИКА СИ ПОДОБЕН ГЪЛЪБ - КАЗВАТ ЧЕ НЕ Е ПО СТАНДАРТА И ВЪЗХВАЛЯВАТ ТЕЗИ КОИТО ТЕ ГЛЕДАТ да не пиша с каква цел. ТОВА ИМАХ В ПРЕДВИД в написаното и най малкото ТИ или някой друг колега от този форум би трябвало да се припознава. А колкото до това за което писа смятам че ще те заинтригувам с тези снимки и определено се надявам на коментар. Зная ,че не са перфектни но са много добри без да претендират ,че са породисти - СМЯТАМ!!!:
« Последна редакция: Чт 11 Декември, 2008, 21:36:14 от chanko »

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                  Мълчание - то е злато Нооо!!! Това как би се отразило на нашите виждания .                  В тези постройки - палати за гълъби или не знам как ги наричат се отглеждат наистина породисти птици. Само в такива може наистина да се извършва сериозна работа по селектиране. А вижте и СТЪЛБА - вероятно той е критерия за въртене в клетката - шегувам се просто много много сериозна работа - но не нашенска. И определено аз като определен песимист отностно нашето гълъбовъдство бих запитал - А КЪДЕ СМЕ НИЕ, и риторично си отговарям ПО ПАЗАРИТЕ и само за малки суми. ЛЕК И СПОРЕН ДЕН НА ВСИЧКИ !!!
« Последна редакция: Пн 15 Декември, 2008, 09:43:39 от chanko »

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
Тикира ми харесва. Плътно и високо чело, наведен, широк в основата си клюн и т.н.
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
Людмиле не пишеш за последния ми пост-за ГЪЛЪБАРНИЦИТЕ - а гълъбите наистина са стойностни и според мен с изключение може би на вътрешноста на очите ,на което ние доста поне така мисля залагаме.

Неактивен vlado

• Специалист
    • Ел. поща
Здравейте, Чанко благодаря за старанието,ти породи са много интересни.Ако успееш да сложиш под всяка снимка и име на порода,ареал на развъждане и кратка история ще е страхотно.
Първите гълъби са със страхотни фигури, дори прекалено разкошни за плевенски.По скоро фигурите им и общо структурно телата са като на варненски,ломски,кнежки,бургаски.Този шалестия е много красив.Много е работено по тая порода,забележи комбинацията между тая мека фигура и изключително добре оформения бял шал.Сравнително и главите им не крайно далеч от нашите гълъби.
Колкото до тия качулатите-сивите и жълътите.Признавам-главите им са много добре оформени,много близко са до нашите гълъби.Мааааааалко само имат друга физиономия нещо-незнам.Много чисто око,бяла и изключително къса и набита човка,можело е обаче да е сложена по малко по друг начин-малко по-ниско разположена и сочеща по-надолу....но това са подробности и то само ако се сравняват с плевенските.Иначе доколкото виждам и доколкото съм виждал снимки на гълъби от тая порода те са без грам фигура-като японци са мамка им.Даже съм гледал руска мисля порода които са с такива глави 95% толкова добри но са двукачулни, че и гащи имат...
Интересни са.Ако някога имам възможност бих взел от тия гадове 1 двойка,просто за проба,бих опитал да взема от тях широкото чело,късата човка и малката глава.Хубави,широки гърди имат.
За гълъбарниците,какво да кажа, предполагам 2т са представителна извадка, но все пак са невероятни,правени са с много внимание и пари(най-вече пари).Дори са прекалено големи.Бих си гледал храначите в такъв огромен хамбар.Плевенските-не ще подивеят,няма а мога да ги ловя извътре :)
Чанко,още веднъж благодаря за старанието.Продължавай-супер интересни са тия гълъби.

Неактивен LudmilDo

• Професор
  • Публикации: 641
    • Ел. поща
Гълъбарниците са правени с много пари, но не са функционални! За мен трябва да са високи толкова, че да може да достигаме тавана с пръстите на ръката си (около 2,2 м)

Владо, физиономията се губи от неподпряното чело и гълъбите изглеждат с муцуни, а не клюнове. Жълтия гълъб е очевадно щипнат над клюна и челата им са леко триъгълни. Това виждат моите очи!

Иначе, поздравления на Чанко Колев за труда и ентусиазма!
Плевенския гълъб = Грация и ...
0879911166

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                ЗДРАВЕЙТЕ на всички в неделната сутрин! Снощи дадох откговор на колега в друг раздел от форума - БГ-огледелен ролер и днес малко в страни от темата но не чак толкова искам да му докажа как и в България се Узаконява порода - и органите които заверяват това. пускам образеца в тази тема надявайки се че ще ни е необходим за в бъдеще независимо, че става въпрос за БЪЛГАРСКА ПОРОДА - КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ

Стандарт на породата приет от „Държавната комисия по породи животни" към Министерство на земеделието и горите на Република България на .10.08.2005

Синоними: овчарско куче, чобанско куче, вълкодав, влашко куче, тракийски молос, Karakatchan Dog, Karakatchan Hund, Chien Karakatchan, Thracian Mollos, Автори на стандарта: В. Динчев, С. Седефчев, А. Седефчев, С. Стоев -14.01.2000 г. (с изменения)

Произход: България

Дата на публикуване на първия оригинален стандарт: 26.06.1991 г. „Тракийски университет" - Стара Загора

Използване на породата: пастирско куче за охрана, за компания, дворно куче.

Класификация на FCI: група 2, секция 2.2, без изпитания за работни качества.

Кратък исторически преглед: Каракачанското куче е една от най-старите породи кучета в Европа. Типичен молос. Създадено да охранява стадото и имота на стопанина си, то не се колебае да влезе в бой с вълк или мечка и да защити семейството му и него самия от всякаква опасност. Неговите предци започват да се формират още в 3 хилядолетие преди Христа. То е потомък на кучетата на траките, най-старото население по българските земи и прочути животновъди, описани от Херодот като най-големия народ след индийския. Съществена роля при оформянето на каракачанското куче са изиграли прабългарите, довеждайки своите кучета при преселението си от Памир и Хиндукуш.

Името си това куче дължи на каракачаните, пастири - номади с тракийски произход, които са запазили благодарение на консервативните си животновъдни традиции някои от най-старите форми домашни животни в Европа

- каракачанската овца, каракачанския кон и разбира се каракачанското куче. С това име то е описано в произведенията на някои от класиците в българската литература като Йордан Йовков, Георги Райчев и Йордан Радичков. За него пише и Х.Б. Петерс през 1938 г. в немското киноложко списание. Първия изследовател на породата е д-р Тодор Гайтанджиев, който още през 70 - те години предлага приемането на стандарта й.

Смелостта и чувството за собствено достойнство на каракачанското куче, съчетани с изключителната му вярност, го правят незаменим приятел и помощник.

Общ изглед: Масивно куче. Хармонично развито, с добре свързани части на тялото. Видът му излъчва сила и внушава респект. Мускулатурата е мощна, костите са масивни, но не груби. Изключително непретенциозно.

# Важни пропорции: Дължината на тялото е равна на височината при холката + Х% - при мъжките кучета X = 4 -10%
# - при женските кучета X = 6 -15%
# - височината при лакътя = 52 -55% от височината при холката
# - дължината на муцуната = 43 - 45% от дължината на главатаhttp://bulgariandog.com/gallery/upload/picture-0744.jpg

Поведение: Гордо, властно, недоверчиво към непознати, смело и интелигентно куче. С твърд, уравновесен и независим характер. Лаят на каракачанското куче е характерен - дебел и плътен.

Глава:

Мозъчен дял: Черепът е широк и масивен, горния профил е леко заоблен, челната бразда е плитка, окципиталният издатък е слабо забележим. Над очните дъги са слабо развити. Осите на муцуната и мозъчния дял са успоредни.

Стоп: Забележим, но не рязък.

Лицев дял:http://bulgariandog.com/gallery/upload/contactsheet-001.jpg

Муцуна: Масивна, разширяваща се към основата, по-къса от черепната част. По посока на носа едва видимо се стеснява и завършва тъпо.

Носна гъба: Голяма и добре пигментирана. Ноздрите са широки.

Устни: Дебели и прилепнали. Горната покрива долната. Добре пигментирани.

Челюсти (зъби): Челюстите са силни. Зъбите са 42 на брой (20 в горната и 22 в долната челюст). Големи и бели, правилно подредени. Захапката е ножична или клещовидна.

Очи: Малки, дълбоко и косо поставени, като латералните ъгли стоят по-високо от медиалните. Тъмно или светло кафяви, в зависимост от цвета на косъма. Ръбът на клепачите е тъмно оцветен. Погледа е мрачен и самоуверен. Излъчва интелект и твърдост.

Уши: По-скоро малки, ниско поставени, с V - образна форма, висящи, плътно прилепнали към черепа.

Шия: Къса и мощна. Здраво свързана с главата и трупа. Поставена под ъгъл около 30гр към линията на гърба. Кожата не образува висящи гънки с изключение на слабо развит гердан разположен надлъжно по вентралната част на шията.

Тяло:

Горна линия: Хоризонтална, права.

Холка: Добре разбита, дълга и мускулеста.

Гръб: Прав, широк и обложен с масивна мускулатура.

Поясница: Средно дълга, широка, добре замускулена. Открояваща се над линията на гърба.

Крупа: Средно дълга, широка, леко наклонена. Заоблена и мускулеста.

Гръден кош: Дълбок и широк, но не бъчвообразен. На дълбочина достига най-малко до лакътя.

Долна линия и корем: Коремът е мускулест и стегнат, леко прибран.

Опашка: Поставена не много високо. Достига до Скакателната става, но се среша и вродено къса. Покрита с дълги и груби косми. В спокойно състояние виси отпусната или с навит на кука край.

Крайници:
http://bulgariandog.com/gallery/upload/picture-0744.jpg
Предни крайници: Прави, успоредни по между си, масивни.

Рамо: Дълго и широко. Здраво свързано с трупа. Покрито с масивна мускулатура. Ъгълът между лопатката и раменната кост е около 105°.

Лакът: Плътно прилепен към гръдния кош.

Подрамо: Дълго, с масивни кости.

Карпус: Здрав и широк.

Метакарпус: Леко наклонен. Широк и здрав.

Лапа: Голяма, закръглена, със сухи и прибрани пръсти, своде

ста. Богато окосмена. Възглавничките са еластични и тъмни. Ноктите са дебели и здрави, за предпочитане тъмни на цвят.

Задни крайници: Паралелни по между си, мощни, с леко изправени ставни ъгли.

Бедро: Средно дълго, широко. С масивна мускулатура.

Под бедро: Дълго, широко и мускулесто.

Скакателна става: Широка и суха. Ъгълът на тибио-тарзалната става е около 140о.

Метатарзус: Средно дълъг, масивен, леко косо поставен.

Лапа: По - издължена от предната, със сухи и прибрани пръсти. Често се срещат един или два допълнителни пръста. Богато окосмена.

Алюри: Крачката е свободна и широка. Предпочитан алюр е пружиниращия тръс.

Кожа: Плътна, еластична и прилепнала. Не образува гънки, с изключение на слабо развит гердан, разположен надлъжно в долната (вентралната) част на шията. Носната гъба и видимите лигавици са черно пигментирани, а при рижо-белите кучета в кафяво.

Косъм:

Качество на косъма: По отношение дължината на косъма се различават два типа: дългокосмести - с дължина на покривните косми по тялото над 12 см. късокосмести - с дължина на покривните косми по тялото, шията и крайниците до 12 см.

По шията, холката, крупата, задната страна на крайниците и опашката космите са дълги и груби. Покривните косми са прави и твърди. По главата и предната страна на крайниците космите са къси и прилепнали. Има добре развит подкосъм.

Цвят на косъма: Окраската е двуцветна или трицветна, петниста. Предпочитат се големи, ясно ограничени тъмни петна на бял фон или големи бели петна на тъмен фон.

Ръст: Мъжки: 63 - 75 см.

Женски: 60 - 69 см

Тегло: Мъжки: 40 - 55 кг.

Женски: 30 - 45 кг.

Недостатъци: Всяко отклонение от гореизложеното следва да бъде считано за недостатък, който ще бъде санкциониран в зависимост от степента на изявата му.
# - недостатъчно масивна и широка глава
# - заострена муцуна
# - неизразен или силно изразен стоп
# - силно изпъкващ окципитален издатък
# - изпъкнали или кръгли очи високо поставени, или неплътно прилягащи уши
# - депигментация
# - дълга или прекалено къса шия
# - изразен гердан в областта на шията
# - тесен или плитък гръден кош
# - мек гръб
# - шаранов гръб
# - ниско поставена опашка
# - криви крайници, О - образна или X - образна постановка
# - силно наклонени или изправени метакарпуси
# - остри или изправени ставни ъгли
# - тигрова окраска
# - черна маска Елиминиращи недостатъци:
# - сходство с други породи: кавказка овчарка, Средноазиатска овчарка, шарпланинец, лендзир и др.
# - горночелюстна прогнатия
# - долночелюстна прогнатия с отстояние над 3 мм между резците
# - флегматичен темперамент
# - плашливост (страх)
# - немотивирана агресия
# - липсващи зъби, освен два от първите предкътници (Р1), два от вторите предкътници (Р2) или двата трети кътника (МЗ)
# - едноцветна окраска
# - права опашка
# - мек и/или къдрав косъм
# - липса на подкосъм N.B. Мъжките трябва да имат два нормално развити тестиса, напълно спуснати в скротума.

В сп. "Моят приятел кучето"
ОКТОМВРИ 2005 ЛЕК И СПОРЕН ДЕН!!!
« Последна редакция: Нд 21 Декември, 2008, 13:03:45 от chanko »

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                           Една загадка, с която искам да изпратим старата 2008 г. и посрещнем НОВАТА - 2009 г. и тя е - ПОЗНАВАТЕ ЛИ ТАЗИ ПОРОДА ГЪЛЪБИ, И АКО ДА - МОЛЯ СПОДЕЛЕТЕ, АКО ЛИ ПЪК НЕ - Весело посрещане на празника!!! Ще се чуем чак догодина !!!  ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ ВИ !!!
« Последна редакция: Вт 30 Декември, 2008, 21:43:09 от chanko »

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
Чанко, нищо не ми каза за гълъбите от аватара?
Весело посрещане на Новата година, здраве и успехи във всяко начинание през 2009!

Неактивен chanko

• Напреднал
  • **
    • Ел. поща
                      Нено, вероятно забелязваш че си падам малко - русофил - по темата та от тяхните сайтове някъде ги имам а и още доста такива ако искаш може да пробвам да ти пратя нещо такова например :