Автор Тема: Чиболии  (Прочетена 7764 пъти)

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
  • Публикации: 652
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #15 -: Пт 05 Януари, 2007, 19:19:53 »
.   МОЕТО МНЕНИЕ Е ЧЕ ПАЛАМАРСКИТЕ СА ПОСРЕДАТА НА ЧИРПАНСКИ И СЛИВЕНСКИ.В СЛУЧАЯ ИСКАХ ДА ПОЯСНЯ ЗА ГЛАСА НА ЧИЛБОЛИИТЕ ЗА КОЙТО ПРЕДПОЛАГАМ ЧЕ Е ПОДОБЕН НА ПАЗАРДЖИШКИТЕ ПОНЕЖЕ КОЛЕГАТА НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЯСНИ ПО ТОЧНО .
SM 0888693424

Forum - Bulgarian pigeons selection

Чиболии
« Отговор #15 -: Пт 05 Януари, 2007, 19:19:53 »

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #16 -: Пт 05 Януари, 2007, 19:34:53 »
за гласа да, но и има резон, че паламарските са нещо средно между сливенски и чирпански - като гледам тези от снимките на Людмил, то цвета им не е "метален" като на сливенските, а "постен" като на чирпанските, като гласът им доколкото разбрах бил дрезгав. Като влизах в турския сайт за породата "Тракия", то тези гълъби в черната си разцветка са като показаните като паламарски.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #17 -: Нд 14 Януари, 2007, 23:10:59 »
МАЙ НИКОЙ НЕ Е МНОГО НА ЯСНО С ТАЯ ПОРОДА ДАЖЕ И РУСЕНЛИИ ИЛИ АКО ИМА НЕКА ВНЕСЕ ЯСНОТА.ПРЕДИ ДВА ДНИ КОЛЕГА ОТ РУСЕ МИ СЕ ОБАДИ И ПОИСКА НЕЩО ОТ МЕН КАЗАХ МУ ЧЕ АКО МИ ДОНЕСЕ ЧИФТ ЧИЛБОЛИИ ЩЕ СЕ РАЗБЕРЕМ ТОЙ МИ КАЗА ЧЕ ИМА НЯКОЛКО БРОИКИ В ЧЕРВЕНО И НАДАЛИ ИМА И 100 БРОЯ В РУСЕНСКО.ПРЕДЛАГАМ ДА СЕ ОТКРИЕ ТЕМА НЕЩО КАТО ЧЕРВЕНА КНИГА И СЕ ОПИТАМЕ ДА ОПИШЕМ И РАЗДВИЖИМ НЕЩАТА ОКОЛО ТАЯ И ЕВЕНТУАЛНО ДРУГИ ПОРОДИ ПАЛАМАРСКИЯ МИСЛЯ ЧЕ СЪЩО Е ЗАСТРАШЕН.]
SM 0888693424

Неактивен tpetrov

• Инициатор
  • Професор
  • Публикации: 552
    • http://pigeons-bg.com
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #18 -: Нд 14 Януари, 2007, 23:38:18 »
Това с книжките е ....работа.  Но аз лично мога да отглеждам поне 5 чифта.   Май трябва да направим резерват......за БГ породи.

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #19 -: Пн 15 Януари, 2007, 12:56:52 »
АС ОТДАВНА СЪМ ИЗЯВИЛ ЖЕЛАНИЕ ДА СИ ВЗЕМА 1-2ЧИФТА НО НЕ СЪМ НАМЕРИЛ ДО СЕГА.
SM 0888693424

Неактивен blackwind

• Специалист
  • Публикации: 119
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #20 -: Ср 20 Юни, 2007, 11:33:23 »
Като гледам доста хора изявяват желание за тези почти изчезнали(за жалост) гълъби.Ето и стандарта им,но незнам от коя година е:
Стандарт "Чилболии". Чилболиите са най-интересната раса гълъби, отглеждани в Русенския край. В миналото са били отлични летци, качество което са загубили поради, това че не се отглеждат на свобода и не се тренират. Имат специфично летене - бързо набират височина, след което се премятат. Има екземпляри, които пуснати от ръка, до кацането си на земята се премятат. Притежават характерно глух глас при пеене, формиращ се дълбоко в гърдите. Чилболиите имат грациозна походка с ниско и дълго тяло. Особено ценни са гълъбите с къси крачка, създаващи впечатление, че пълзят по земята.
Характерни особености:
Глава: малка, яйцевидна, без качул.
Очи: средно големи светли с черна зеница. Околоочието им е бяло.
Клюн: средно дълъг (до 20 мм), тънък, бял. Гъбичките над клюна са неголеми, бели, осигуряващи плавно преминаване от човката към главата. Врат: съразмерен спрямо тялото. Тяло: дълго 32 см, ниско с изпъчени гърди.

Криле: дълги, отпуснати под опашката.
Опашка: дълга, широка с 16 пера. В напречен разрез представлява дъга.
Крака: къси, до 2,5 см, червени с бели нокти. Неоперени. Цвят: тъмно червен, еднакъв по цялото тяло и опашката. Вратът от главата до крилата във вид на венец е напръскан с бели пера като житен клас. Крайните летателни пера до третото са бели. Недостатъци: дълъг и дебел клюн; голяма глава; късо тяло; неправилна стойка (крила над опашката); къса и тясна опашка; високи крака; пера по краката "калци"; червеникав оттенък в очите и околоочията; различни по цвят очи; бели пера по крилата и тялото; сив или жълтеникав оттенък в оцветяването към опашката.
Разновидности:
1. "Чембер" - гълъби без бял венец на врата. Цялото им тяло е червено. На опашката имат по светла лента с ширина 3 см. При тях се допуска малко бяло герданче под човката като на маавиите с ширина 2см.
2. "Чилки" - бели, напръскани с червени пера по тялото. Всичко описано по-горе в характерните особености и недостатъците без цвета се отнася и за двете разновидности.
Който не иска да бъде чук , ще бъде наковалня
Адолф Хитлер

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
Чиболии
« Отговор #21 -: Чт 09 Август, 2007, 11:18:18 »
ХУБАВО Е ЧЕ СЕ ПОБЛИКУВА НЕЩО КАТО СТАНДАРТ .ЛОШОТО Е ЧЕ КОЛЕГИТЕ ОТ РУСЕ НЕЩО СПРЯХА ДО ТУК.А ДА СЕ ПОПУЛЯРИЗИРА ЕДНА ПОРОДА ТРЯБВА  НАЙ-МАЛКО ДА СЕ ШУМИ ОКОЛО НЕЯ .А ТУК Е ПЪЛНА ТИШИНА.
SM 0888693424

Неактивен sss

• Доктор
  • Публикации: 213
    • Ел. поща
Re: Чиболии
« Отговор #22 -: Нд 12 Октомври, 2008, 16:28:22 »
Къна, ти вдигаш ли твоите чилболийчета?
КЕФА ЦЕНА НЯМА!!!

Неактивен Кънчо Атанасов

• Професор
    • Ел. поща
« Отговор #23 -: Нд 12 Октомври, 2008, 22:57:17 »
РАЗГОНИХ ДВЕ ЕДНОТО ЛЕТИ ДРУГОТО КАЦА НА СЪСЕДИТЕ.ПЪРВОТО ПРАВИ 3-4 КЪЛБЕТА.НО СЕГА СА СЕ ОСКУБАЛИ И НЕ ЛЕТЯТ.
SM 0888693424

Неактивен blackwind

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #24 -: Нд 12 Октомври, 2008, 23:41:38 »
То че се въртят е добре.Но те имат изключително интересно държание при полет.Аз лично преди 3 години имах честта да хвъркам 1 чифт и бях доста впечатлен от тях.да са ти живи издрави.
Адолф Хитлер

Неактивен vodolej_1

• Професор
  • Публикации: 758
    • Ел. поща
« Отговор #25 -: Пн 13 Октомври, 2008, 00:09:30 »
ако може да обясниш как се държат при полет, ще бъде интересно да научим/поне на мен де, а вярвам и на другите/.

Неактивен blackwind

• Специалист
    • Ел. поща
« Отговор #26 -: Пн 13 Октомври, 2008, 15:54:38 »
Наистина ми даваш адски трудна задача.Незная как да го обясня с думи,просто трябва да се види.Но все пак ще опитам-самите движения на крилете и на самото тяло във въздуха е много особено.И незнам точно как да го определя,някак си прибрано.Просто е много трудно да го въплътя в думи.
Адолф Хитлер